14.05.2022 10:08
Rize-Artvin Havalimanı’nda sonra gelindi: Açılışa Cumhurbaşkanı Erdoğan katılacak

Rize ve Artvinlilerin dört gözle beklediği Türkiye’deki deniz dolgusuyla yapılan 2. havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla hizmete açılacak. Bugün açılışı yapılan Rize-Artvin Havalimanı’na THY’a ait yolcu uçağı ile İstanbul’dan ilk sefer gerçekleşti.

Ordu-Giresun Havalimanı’ndan sonra deniz dolgusu yapılan Türkiye’deki 2. Havalimanı olma özelliğine sahip olan Rize-Artvin Havalimanı projesinde sona gelindi. 3 Nisan 2017 yılında temelleri atılan projede 2 milyon 800 metrekarelik alana 100 milyon ton taş kullanıldı. Deniz dolgusunun tamamlanmasının ardından yöre mimarili çay bardağı ve çay yaprağı şeklinde giriş takı da tamamlandı.

ERDOĞAN AÇILIŞINI YAPACAK

Rize-Artvin Havalimanı için geri sayım başladı. Türkiye’nin deniz dolgusuyla inşa edilen ikinci havalimanının açılışı için  Rize’ye gelecek olan Erdoğan, Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev, Katar Emiri Es-Sani'nin ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli'nin de katılımıyla Rizelilerin dört gözle beklediği projeyi hizmete açacak.

İLK YOLCU UÇAĞI İNDİ

İstanbul'dan Rize-Artvin Havalimanı’na ilk sefer bugün saat 10.30’da gerçekleşti. 320 yolcusu ile piste inen THY uçağının isminin 'Rize-Artvin' olması dikkat çekerken, uçağı kullanan pilotun da Rize-Pazarlı Mustafa İnanç Ersoy olduğu öğrenildi.

Rize-Artvin Havalimanı’na ilk inişi Erdoğan ve Aliyev yapacak Rize-Artvin Havalimanı’na ilk inişi Erdoğan ve Aliyev yapacak Türkiye’nin Rize ve Artvin illerine hizmet verecek olan Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışına 8 gün kalırken piste ilk inişi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in yapması bekleniyor.

Kaynak : İHA
YORUMLAR