26.02.2013 10:46
TGRT filmleri millî sinemaya öncü oldu

Resul İzmirli: Yönetim Kurulu Başkanımız Enver Ören Bey, sesli kasetlerden 90 tane görüntülü kaset yani film istiyorum" dedi Matematiksel olarak bunu başarmak mümkün değil gibi göründü ama bize yabancı olan bu alana girdik Kurdoğlu ve Bişr-i Hafi filmleri île biz bu işi yapabiliriz dedik.

##tgvideo##


Altıroluk dergisi, İhlas Görüntülü Sesli Yayınlar Genel Müdürü Resul İzmirli ile bir röportaj yaptı röportajı. Resul İzmirli, Altın Oluk'un kendisine yönelttiği "Yayın muhtevanızın genel çerçevesi hakkında neler söylersiniz?" sorusuna şu cevabı verdi: "Kültürümüzün o güzelliklerini meydana çıkarmak bizim hedefimizdir. Mesela geçenlerde Aziz Mahmud Hüdayi Hz.lerinin filmi oynadı. Her filmimiz oynatıldığı gece hem gazetenin hem de İhlas Holding Görüntülü ve Sesli Yayınlar Genel Müdürlüğünün telefonları kilitleniyor. Teşekkürler, gözyaşları..." Röportaj, soru ve cevaplarla, şöyle devam etti:

"Her Film Yayınında Telefon Hatlarımız Kilitleniyor"


TGRT Genel Müdürü Resul İzmirli kendisiyle konuşmak istediğimiz zaman TGRT isimli yasal bir kuruluş bulunmadığını bu yüzden TGRT adına konuşamayacağını söyledi. TGRT adına yayın yapan kuruluşun Lodon Video Productıon Centre Ltd. şirketi olduğunu da ilave etti. Kendisi sorularımızı İhlas Holding Görüntülü ve Sesli Yayınlar Genel Müdürü olarak cevapladı.

ALTINOLUK: Efendim, İhlas Holding Görüntülü ve Sesli Yayınlar olarak özellikle sizlere yeni bir pazar imkanı açıldı. Bu pazara ne tür programlar yapıyorsunuz. Program üretirken teknik bazı zorluklarla karşılaşıyor musunuz'?

Resul İZMİRLİ: Programların hazırlanması yönünden teknik bir problemimiz yok. Şu anda bütün hızımızla üç tane stüdyomuzu tamamlamaya çalışıyoruz. Bunlardan birisi de seyircili stüdyo. Tabii bu durum bizim için bir başlangıç. Kurgu, montaj, denilen TV programcılığının ana ünitelerini kendimizi hazırlıyoruz. Animasyon cihazlarımız gelecek. Bu arada da programlar için ekiplerimizi teşkil etmiş durumdayız. İnşallah şu anda kiralayarak çalıştığımız stüdyolardan kendi stüdyolarımıza geçeceğiz. Yanı teknik imkanlarımızı kurmaya çalışıyoruz ileride daha büyük projeler için kafa yoruyoruz .Çünkü TV'cilik kolay bir iş değil Teknik açıdan, ekonomik ve yatırım ihtiyacı açısından, programların hazırlanması açısından oldukça zor bir iş

ALTINOLUK: Yayın muhtevanızın genel çerçevesi hakkında neler söylersiniz?


İZMİRLİ: Biz inanıyoruz ki bu millet bu devlet kendi kökleri üzerinde durursa ayakta kalabilir Kök milletin kültürüdür. Kültürün içine inancı, dili, örfü hepsi girer. Tabiatıyla bizim hedefimiz de milli kültürümüzün temellerini ortaya çıkarmaktır.

Biliyorsunuz İhlas Holding' in ses kasetleri vardı ve Türkiye Gazetesi'yle birlikte promosyon olarak veriyorduk. Bu kasetlerin sayısı yüzü geçmişti. Kasetler çıktıkça biz piyasayı takip ediyorduk. Kasetler halk arasında oldukça kabul gördü. Bundan 5 ay evvel Yönetim Kurulu Başkanımız Enver Ören Bey, kabul gören sesli kasetlerimiz için bize 'bu sesli kasetlerden 3 ay içinde sizden 90 tane görüntülü kaset yani film istiyorum" dedi Matematiksel olarak bunu başarmak mümkün değil gibi göründü ama bize yabancı olan bu alana girdik Kurdoğlu ve Bişr-i Hafi filmleri île biz bu işi yapabiliriz dedik.

Televizyonun gelmesiyle Türk Sineması diğer ülkelere göre daha fazla durgunluk dönemine girdi. Yeşilçamdaki üstü tozlanmış, paslanmış birikimlerle münasebetler kurduk. Onlar yeni bir firma olarak bizi tanımıyorlardı, biz de onları tanımıyorduk. O piyasanın içine girince orda altın gibi insanlar, kalpler bulunduğunu gördük. Piyasa gereği bugüne kadar karınlarını doyurmak için uygunsuz filmler çevirmişler. Bizim ölçülerimize uymayan filmler çeviren arkadaşlar çok. Onlara buyrun biz de böyle filmler çevirmek istiyoruz dedik. 20 tane ekip kurduk. Kış şartlarına rağmen bir filmin ortaya gelmesi için gerekli olan idari, teknik, sanat personeli hakikaten canla başla çalıştılar. Bu doksan filmin üzerinde 1993 damgası vardır. Belki bu rekorlar kitabına girecek bir hadisedir. Bu vesileyle Yeşilçam piyasasıyla da kaynaştık Hatta çoğu oyuncu demiştir ki "biz değerli din alimlerimizin, evliyaların hayatını canlandırıyoruz. Sanki o alimlerde bizimle birlikteydiler".

İşte kültürümüzün o güzelliklerini meydana çıkarmak bizim hedefimizdir. Mesela geçenlerde Aziz Mahmud Hüdayi Hz.lerinin filmi oynadı. Her filmimiz oynatıldığı gece hem gazetenin hem de İhlas Holding Görüntülü ve Sesli Yayınlar Genel Müdürlüğünün telefonları kilitleniyor Teşekkürler, gözyaşları... Demek millet bu yayınlara susamış. İyi yolda olduğumuza inanıyoruz, bu tur filmlerin yapımına devam edeceğiz. Aslında bu çok pahalı, pazarlaması zor bir iş.

ALTINOLUK: Bu doksan filmin mali yönden ve kadro yönünden ağırlığının altından nasıl kalktınız'' Sadece Yeşilçam'da 90 filmi karşılayacak kadro var mı acaba?

İZMİRLİ: Genç prodüktör arkadaşlarla çalıştık. Filmlerin hepsi Türkiye standartlarının üstünde. Bazıları ise zirve oldu, seyredeceksiniz ilerde...

Gerçekten bizim mazimizde çok güzellikler var. Mesela Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerinin Kadılığı bırakıp ciğer satması çok büyük bir hadise. Bursa'daki dergahta o ciğer sopaları hala muhafaza ediliyor. Buna tevazu deyiniz, kendini feda etmek deyiniz.

Ayrıca diğer programlarımız devam edecek.Yayınlarımızla topluma kültürel yönünü tanıtmanın yanında çocuklarımızı, gençlerimizi, annelerimizi eğitmek istiyoruz.

Memleket meselelerini de tahrip edici değil de, objektif tarzda vermek istiyoruz .Kameranın objektifi var biliyorsunuz. O isimden hareket etseniz bile objektif olmanız lazım .Meseleyi vermenin yanında çözüm yollarını da ortaya koymayı düşünüyoruz. Yoksa problemlerin üzerine gidip de kanatmak ve ortada bırakmak istemiyoruz.

ALTINOLUK: Efendim sizden TGRT'yi bir de seyirci olarak tahlil etmenizi istiyoruz.

İZMİRLİ: Seyirci olarak değil ben zaten seyirciyim .TGRT yayınlarının toplumun genelini göz önünde bulundurarak hiç bir şekilde hiç bir kesimin red edebileceği bir yayın olmadığını söyleyebilirim.TGRT'nin yayınlarında en çok göze batabilecek olan programın Huzura Doğru olduğu düşünülüyordu. Ama bakıyorum, bir öğretim görevlisi çıkarak Kuran-ı Kerim'in tefsirini yapıyor. Buna kimin itirazı olabilir? Eğer Kur'an ı kabul etmezseniz ayrı mesele.

İslam'ın Altın Çağı diye bir programda Peygamber Efendimizin hayatı anlatılıyor Sorulara cevaplar veriliyor. Şahsen bu programlardan memnunum. Benim de sülalemde her kesimden insan var.Hepsi de TGRT'den oldukça memnun.

Görebildiğim kadarıyla TGRT haber ağırlıklı bir kanal olma iddiasında. Saat başı haberler veriyorlar. Bunu da şu anda gerçekleştiriyorlar. Teknik imkanları daha zayıf. Onları tamamlayıp, kameralı haberlerde gerçekleştirirlerse haber kuşakları daha canlı olabilir.

Yine TGRT bilgilendirmeye yönelik bir kanal olmaya çalışıyor. Belgesellere ağırlık veriyor. Daha da gelişeceğine inanıyorum. Yeni kurulmuş bir kanal. Halkla iyi bütünleşip, kulaklarını halkla açabilirlerse, ben yaptım oldu demezlerse daha iyiye doğru gideceklerdir.TGRT yöneticilerinin söylediklerine göre ileride ayrı ayrı sabah ve akşam kuşakları hazırlanacak. Fakat TGRT idarecileri yığma program yapmak istemiyorlar. Kaç saat yayın yapabilirsek onu yapacağız diyorlar. Asıl önemli olan saat 18.00-24.00 arasını iyi değerlendirmeye çalışıyorlar. Orayı iyi dolduran televizyonların muvaffak olabileceğini biliyorlar. Bu meseleye kafa yoruyorlar.

Türkiye şartlarında iyi bir televizyon kanalı sırası île çocuk, kadın ve gençliğe çok iyi bir şekilde hitap etmesine göre belirlenecektir. Baba eve yorgun argın geldiği için fazla TV seyredemez. Fakat çocuk, anne ve gençlerden oluşan bu üç grup önemli. Onları kapan kanal, ama iyi ama kötü yönde daha çok muvaffak olur. TGRT de bu gruplara hitap etmeye çalışıyor.

ALTINOLUK: TGRT'nin seyredilirlik oranı île ilgili bir malumatınız var mı?


İZMİRLİ: Seyredilirlik oranını ilmi bazda çalışan firmalardan öğrenebilirsiniz. TGRT daha o firmalara bağlanmadığı için elde gerçek sonuçlar yok.

Fakat TGRT yöneticilerinin söylediğine göre çok kaba bir tahminle sadece belli programlarda değil bütün programlarda onbir milyon seyircinin TGRT'yi seyrettiği tahmin ediliyor. (Altınoluk dergisi, 1993 - Agustos, Sayı: 090, Sayfa: 041)

TGRT Rehber İnsanlar Serisi
Yazan: Vural Egemen Sarıgöz


Çocukluğumda Ramazanların dışında bile Dinimizi tanıtmaya çalışan,vatan millet sevgisinin imandan olduğunu göstermeye çalışan bir televizyon kanalı vardı.Ne yazık ki her güzel şey gibi o da çabuk son buldu.TGRT televizyonundan bahsediyorum.O kanalın hazırladığı rehber insanlar serisi vardı bizim çocukluğumuzda.Hakikat Kitap evi bu çalışmaları mp3 formatında yayınlamış, bende paylaşmak istedim.

Sevgili Peygamberim Serisi


1-Sevgili Peygamberim 1
2-Sevgili Peygamberim 2
3-Sevgili Peygamberim 3
4-Sevgili Peygamberim 4
5-Sevgili Peygamberim 5
6-Sevgili Peygamberim 6
7-Sevgili Peygamberim 7
8-Sevgili Peygamberim 8
9-Sevgili Peygamberim 9
10-Sevgili Peygamberim 10
11-Sevgili Peygamberim 11
ciltlerin devamı da çıktı.

Târih Serisi

1-Malazgirt
2-Barbaros Hayreddin Paşa 1
3-Barbaros Hayreddin Paşa 2
4-Barbaros Hayreddin Paşa 3
5-Barbaros Hayreddin Paşa 4
6-Kanije
7-Şeyh Şamil 1
8-Şeyh Şamil 2
9-Başını Vermeyen Şehid
10-Mümin Pehlivan
11-Onlar da İnsandı
12-Mehter Marşları 1
1-Gülbank(mehter duası)
2-Post Medhal-Takdim
3-Zafer Marşı(tarihi çevir)
4-Cihad-ı Ekber Marşı
5-Malazgirt Marşı
6-Şehzade Süleyman Marşı
7-Akıncılar Marşı
8-İstanbul'u Fetheden Yeniçeri'ye Gazel
9-Fetih Marşı
10-Devlet Marşı
11-Ordu Marşı
12-Sancak Marşı
13-Tekbir ve Cenk Marşı
14-Mehterhane-i Hakani Harp Marşı
15-Eski Ordu Marşı
16-Çanakkale Marşı
17-26-Ağustos-1922
13-Mehter Marşları 2
1-Yeniçeri Marşı??-Takdim
2-Mehter vuruyor
3-Türk Kavminin Marşı
4-Plevne Marşı
5-Sivastopol Marşı
6-Çırpınırdı Karadeniz
7-Fetih Marşı
8-Genç Osman
9-Kırım'dan Gelirim
10-Buna Er Meydanı Derler
11-Estargon Kal'ası
12-Ey Gaziler
13-Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı
Mehterin tarihçesi hakkında sohbet

1-Hazret-i Fâtımat-üz-Zehra
2-Ca'fer-i Tayyar
3-Hâlid Bin Velid
4-Amr Bin As
6-Hazret-i Rumeysa
Evliyâlar Serisi
1-Veysel Karanî
Tâbi'înin büyüklerindendir. Yemenlidir. Resûlullah sağ iken, görmediği hâlde müslimân oldu. Fekat, Sahâbî olamadı. Hazret-i Ömer zemânında Medîneye geldi. Çok hurmet gördü. Veysel Karânîye hediyye edilen hırka-i se'âdet, ikinci Osmân hâna ulaşmıştır. Abdülmecîd hân, bu hırka-i se'âdet için, Fâtih civârında (Hırka-i şerîf) câmi'ini yapdırmışdır.
2-Ömer Bin Abdülaziz
Emevî halîfelerinin 8.sidir. Annesi, Hazret-i Ömer'in oğlu Âsımın kızıdır. Adâletde ikinci Ömer idi. Beyâz, ince ve nâzik yüzlü, za'îf, güzel sakallı, sevimli bir zât idi. İmâmlığı, Resûlullah efendimize çok benzerdi. Malatyayı rumlardan, yüzbin esîr karşılığı satın aldı.
3-Mâlik Bin Dinar
Mâlik bin Dînâr, gençliğinde mal mülk sâhibi bir zengin yiğitti. Hasan-ı Basrî hazretlerine talebe olunca, bütün mallarını ve parasını, fakir talebelere harcadı. Kalbinden Allahü teâlânın aşkından başka her şeyin sevgisini çıkardı. Âlim ve velî idi. 748'de Basrada vefât etdi.
8-Râbia-i Adviyye
Babası İsmâ'îldir. Zühd ve salâh ile meşhûr bir hâtundur. Basralıdır. Süfyân-ı Sevrî ve Hasen-i Basrî, Râbi'a Hatun'dan feyz alırlardı. 752'de Kudüs'de vefât etdi.
7-Seyyidet Nefîse
Hazret-i Hasenin oğlu Zeydin oğlu Hasenin kızıdır. 762'de Mekkede doğdu. 823'de Mısırda vefât etdi. Alim ve evliya idi. Çok kerâmeti görüldü.
11-Bişr-i Hafî
Evliyânın büyüklerindendir. 767'de Mervde doğdu, 841'de Bağdâtda vefât etdi.
4-İbrahim Havvas
Cüneyd-i Bağdâdînin eshâbından idi. 903' de Rey şehrinde vefât etdi.
5-Abdülkadir-i Geylânî
1078'de doğdu, 1166'de Bağdâtda vefât etdi. Hem seyyid, hem de şerîfdir. Anası Fâtıma binti Ebû Abdüllah seyyidedir. Fıkh ve hadîs ilmlerinde müctehid idi.
6-Abdullah-ı Tercüman
Akdenizde Mayorka adasında doğmuştur. Asıl ismi Anselmo Turmeda olup bir İspanyol papazı idi. Nebuniye şehrinde, en meşhûr papaz olan Nikola Mertilin yanında yetişti. İncîli ezberledi. Bu papazın yol göstermesi ile Tunusa geldi. Müslümân oldu. Arabcayı ve islâm ilimlerini iyi öğrendi. Hıristiyanlığın iç yüzünü, nasıl bozulduğunu gösteren (Tuhfe-tül-erîb) adında bir kitâb yazdı. 15. asırda yaşamıştır.
9-Hayat Bin Kays El-Harrânî
Harrân'da yetişen evliyânın büyüklerindendir. İnsanlar ve bâzı sultanlar, onu ziyâret edip duâsını alırlar, onunla berâber olmakla bereketlenirlerdi.Yüksek hâllerin ve kerâmetlerin sâhibi olup, ehliyeti, ihlâsı, iffeti yanında, dînine çok bağlı bir zât idi. Cömertliğiyle meşhûrdur. 1185'de vefât etti.
10-İbrahim Gülşenî
İbrâhîm bin Muhammed Gülşenî, meşhûr velîlerdendir. 1424'de Azerbaycanda doğdu, 1534'de Mısırda vefât etti.
12-Ebû Türâb
Horasan bölgesinin büyük velîlerinden ve Şâfiî mezhebi fıkıh âlimi. 9. yüzyılda yaşamıştır. 859'da Basra'da vefât etti.
16-Hacı Bektaş-ı Velî
Horâsânın Nîşâpûr şehrinde doğdu. 1338' de vefât etti. Anadoluda Kırşehirdedir. Şeyh Lokmân-ı Horâsânînin halîfesi idi. Bu da, şeyh Ahmed-i Yesevînin, bu da, Yûsüf-i Hemedânînin halîfesi idi. Hâcı Bektâş-ı Velî hazretleri, sultân Orhân ile sohbet etdi. Yeniçeri askeri kurulurken duâ etti.
15-Hacı Bayram-ı Velî
Sôfiyye-i aliyyedendir. Ankarada Zülfadl [Sol-Fasol] köyünde doğdu ve orada 1429'da vefât etti. Kayseride Somuncu baba denilen Hamîdüddîn Hâmid-i Akserâyîden feyz aldı. Edirnede eski câmi'de va'z etti.
13-Emir Sultan 1
Adı Muhammed Şemsüddîndir. Buhârâda doğdu ve oradaki Evliyâdan feyz aldı. Çok kerâmeti görüldü. Bursada molla Fenârîden okudu. Yıldırım Bâyezîde dâmât oldu. 1430'de vefât etti. İsmi ile anılan câmi' yanındaki türbesindedir.
14-Emir Sultan 2
17-Yunus Emre
Tesavvuf ehli ve halk şâ'iridir. Boluludur. Porsuk çayının Sakaryaya karışdığı mahalde türbesi vardır. Tapdık Emreden feyz aldı. 1439' da vefât etti. İlâhîleri zevkle okunmaktadır.
18-Akşemseddin 1
Muhammed bin Hamza, Şihâbüddîn-i Sühreverdî neslindendir. Şâmda doğmuştur. Hâcı Bayram-ı velînin halîfesi olup, Göynükde yerleşdi. İstanbulun fethinde bulunup, hazret-i Hâlidin kabrini keşf etdi. 1460'da Göynükde, vefât etti.
19-Akşemseddin 2
20-Ebul Vefâ
İstanbul'daki meşhûr velîlerdendir. Şeyh Ebü'l-Vefâ, Konya'da doğdu. 1490'da İstanbul'da vefât etti. İsmi verilen Vefâ semtinde kendi adıyla anılan câminin sol tarafına defnedildi
21-Aziz Mahmud Hüdayî
Azîz Mahmûd Hüdâyî efendi, Celvetiyye meşâyıhindendir. Koçhisârlıdır. Bursada, hâcı Bayram-ı Velînin halîfelerinden, Muhammed Üftâde hazretlerinden feyz aldı. 1007 de Üsküdârda câmi' ve tekke yaptı. 4. Murâd hân tahta çıkınca Eyyûbde kılıncını Hüdâyî efendi taktı. 1628'de vefât etti. Tekkesi yanındaki türbesindedir.
22-Merkez Efendi
Muslih-ud-dîn Mûsâ efendi, Kütahyadan İstanbula gelip molla Hızır beğ oğlu Ahmed pâşadan okurken, Halvetî Sünbül Sinân yanında yetişti. Önce Koğacı tekkesinde, sonra Eyyûbde Şâh sultân tekkesinde iken, Sultân Süleymânın Topkapı dışında, vâlidesi nâmına yaptırdığı tekkede yerleşti. Sünbül efendi, vefât edince, Koca Mustafâ Pâşadaki yerine geçdi. 1551'de vefât etti.
23-Mehmed Emin Tokadî
Muhammed Emîn efendi, İstanbulda bulunan meşâyıhın büyüklerindendir. Mekke-i mükerremede Ahmed Yekdest-i Cüryânîden icâzet aldı. Üç sene sonra İstanbula geldi. 1745'de vefât etti. Unkapanına inen cadde ile Zeyrek yokuşunun kesişdiği tepe üzerinde Soğuk kuyu Pîrî pâşa medresesi kabristânında, sevenleri ziyâret edip feyz almakta, muradlarına kavuşmaktadırlar.
24-Hasan Sezai
İslâm âlimlerinden ve evliyânın büyüklerinden. Tasavvufta Gülşenî yoluna mensûb idi. 1669'da Gördes'de doğdu. Şehrin bugünkü adı Korent olup, Yunanistan sınırları içinde kalmıştır. 1738'de Edirne'de vefât etti. Kendi ismi ile anılan dergâhının bahçesine defnedildi.
25-İsmail Fakirullah
Anadolu'da yetişen büyük velîlerden. 1656'da Siirt'in Tillo kasabasında dünyâya geldi. Hayâtını insanlara ilim öğretmek, onlara dîn-i İslâmı anlatmakla geçiren İsmâil Fakîrullah hazretleri  1734'de vefat etti.
26-Osman Bedreddin
Seyyid Selmân efendinin oğludur. 1856' da Erzurumda doğup, 1922' de Harputda vefât etti.

Çocuk Serisi

1-Deli Balta 1
2-Deli Balta 2
3-Deli Balta 3
4-Deli Balta 4
5-Fezada İki Türk
6-Hayvanlar Çiftliği
7-Elmas Nineden Masallar 1
8-Elmas Nineden Masallar 2
9-Elmas Nineden Masallar 3
10-Korkusuz Beşler
11-Uçan Halı
12-Ah GurbetYORUMLAR