12.07.2018 19:21
Tayland'da mağaradan kurtarılan çocukların hikayesi beyaz perdeye taşınıyor

Tayland'da ziyaret ettikleri mağaranın girişinin sel sularıyla kapanması sonucu mağarada mahsur kalan 12 futbolcu çocuk ve antrenörlerinin kurtarılış hikayesi beyaz perdeye taşınacak.

Tayland'ın kuzeyindeki Çiang Rai eyaletinde 12 gün mağarada mahsur kaldıktan sonra kurtarılan 12 çocuk ve antrenörlerinin hikayesinin film yapılacağı bildirildi. Tayland'da yaşayan ABD merkezli Pure Flix Entertainment adlı film şirketinin ortaklarından Michael Scott olayın çok dokunaklı olduğunu belirterek, film için senaryo üzerinde çalışacaklarını söyledi. Yapım şirketinin kurtarma çalışmalarını yakından takip ettiği, süreçte yer alan herkesi dinlediği ve bu bilgileri film için kullanacağı ifade edildi. Ayrıca mağaranın müze haline getirilecek ve ziyaretçilere açılacak.

PROFESYONEL BİR DALGIÇ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Çocukları kurtarma operasyonu sırasında, yardım götüren eski Taylandlı profesyonel dalgıç Saman Gunan'ın oksijen tüpü bitmiş, mağara içinde hayatını kaybetmişti.  BBC'nin haberine göre; Öte yandan, içeride mahsur kalan çocukların sağlık kontrollerini yapan ve mağaradan çıkan son kişi olan Avustralyalı doktor Richard Harris, babası vefat ettiği sırada ülkesinde olamamıştı.

Yaşları 11 ila 16 olan 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri, 23 Haziran'da Tham Luang Nang Non Mağarası'na yaptıkları gezide mağara girişinin sularla kapanmasının ardından içeride mahsur kalmıştı.  Kayıp grup, mağarada 9 gün süren arama çalışmalarının ardından bulunmuş ancak mağaranın bu bölümünün yağmur sularıyla dolması nedeniyle bulunduktan hemen sonra dışarı çıkarılamamıştı.

5 gün süren bekleyişin ardından kurtarma operasyonu başlamışti. Kurtarmalarda ilk gün 4, ikinci gün 4 ve üçüncü gün ise 4 çocuk ve antrenör mağaradan çıkarılmıştı.

Kaynak : AA
YORUMLAR