08.10.2021 12:07
2021 Nobel Barış Ödülü'nü Maria Ressa ve Dmitry Muratov kazandı

2021 Nobel Barış Ödülü, Filipinler ve Rusya'da ifade özgürlüğü için mücadele eden gazeteciler Maria Ressa ve Dmitry Muratov'a verildi.

2021 Nobel Barış Ödülü'nü kazanan isimler açıklandı. İfade özgürlüğü için mücadele eden gazeteciler Maria Ressa ve Dmitry Muratov'a verildi.

ÖDÜLÜ KAZANANLAR BELLİ OLDU

Norveç Nobel Komitesi Başkanı Berit Reiss-Andersen düzenlediği basın toplantısında, Maria Ressa ve Dmitry Muratov'a "Filipinler ve Rusya'da ifade özgürlüğü için verdikleri cesur mücadeleden dolayı" ödül verildiğini söyledi.

“DÜNAYADA BU İDEALE SAHİP ÇIKAN TÜM GAZETECİLERİN TEMSİLCİLERİDİR”

Komite, "Onlar, aynı zamanda demokrasi ve basın özgürlüğünün giderek daha olumsuz koşullarla karşı karşıya kaldığı bir dünyada bu ideale sahip çıkan tüm gazetecilerin temsilcileridir” dedi.

İLK KEZ GAZETİCİLERE VERİLİYOR

Ödül, Alman Carl von Ossietzky'nin ülkesinin savaş sonrası gizli yeniden silahlanma programını ifşa ettiği için 1935'te kazanmasından bu yana ilk kez gazetecilere veriliyor. 

Reiss-Andersen, "Özgür, bağımsız ve gerçeklere dayalı gazetecilik, gücün kötüye kullanılmasına, yalanlara ve savaş propagandasına karşı korunmaya hizmet eder" dedi.

Nobel Ödülüne aday gösterilen Netanyahu ve Al Nahyan binlerce sivilin ölümünden sorumlu Nobel Ödülüne aday gösterilen Netanyahu ve Al Nahyan binlerce sivilin ölümünden sorumlu Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki normalleşme anlaşmasının imzalanması dolayısıyla 2021 Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi.

Savaş suçlularını savunan Peter Handke'ye Nobel ödülü verilmesine tepki Savaş suçlularını savunan Peter Handke'ye Nobel ödülü verilmesine tepki Nobel Edebiyat Ödülü'nün Srebrenitsa soykırımını inkar eden ve Sırp savaş suçlularını savunan Avusturyalı yazar Peter Handke'ye verilmesine tepkiler devam ediyor.

Yoksullukla mücadele  Nobel ödülü getirdi Yoksullukla mücadele Nobel ödülü getirdi Türkiye'de Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış, ALJ Finansman, ALJ Otomotiv, DJ Auto Otomotiv Yedek Parçaları, ALJ Sigorta, ALJ Motorlu Araçlar “Otoshops” şirketleri ile faaliyet gösteren Jameel Topluluğu'nu (Abdul Latif Jameel) Yoksullukla Mücadele Programı (J-PAL) kapsamında Nobel Ekonomi Ödülü’nü aldılar.

YORUMLAR