29.09.2021 15:44
Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Soçi'de gerçekleşen görüşmede konuştu

Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldiği Soçi'de Suriye ve Libya konuları dahil, Türkiye ile uluslararası arenada iş birliğinin başarıyla sürdüğünü söyledi.

Rusya’nın Soçi kentinde Devlet Başkanlığı Resmi Konutu'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Putin görüşmesinin basına açık kısmında konuştu.

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle 1,5 yıldır Erdoğan ile yüz yüze görüşemediklerini belirten Putin, buna rağmen sürekli temas halinde olduklarını aktardı. Putin, "İkili ilişkilerimizin yoğun ve olumlu şekilde gelişmesinden gayet memnunum. Bütün istikametlerde ilgili kurum ve kuruluşlarımız sürekli temas halindeler." ifadelerini kullandı.

Rusya ile Türkiye arasındaki ikili ticaret hacminde geçen yıl yüzde 20 gibi önemli bir düşüşün olduğunu aktaran Putin, “İkili ticaret hacmimiz bu yılın ilk 9 ayında yaklaşık yüzde 50 arttı. Pandemi döneminde kaybettiklerimizi telafi etmekle kalmadık, yüzde 30'dan fazla bir önemli bir artış da sağladık." dedi.

"KARŞILIKLI YATIRIMLAR ARTMAYA DEVAM EDİYOR"

Türkiye ile Rusya arasındaki karşılıklı yatırımların artarak devam ettiğine dikkati çeken Putin, "İkili ticaret hacmimiz bu yılın ilk 9 ayında yaklaşık yüzde 50 arttı. Karşılıklı yatırımlar da artmaya devam ediyor. Türkiye’nin Rusya yatırımları toplam 1,5 milyar, Rusya’nın Türkiye yatırımları 6,5 milyar dolara ulaştı. Büyük projelerin hepsi planlı şekilde devam etmektedir." dedi.

ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR ETTİ

Türkiye’ye ve güney Avrupa ülkelerine yönelik TürkAkım doğal gaz boru hattının sorunsuz çalıştığını söyleyen Putin, bu büyük ve önemli projeye, hem Türk halkı hem de Rusya'nın çıkarlarına uygun şekilde verdiği katkılardan dolayı Erdoğan'a teşekkür etti.

Son günlerde Avrupa doğal gaz piyasasında istikrarsızlıklar yaşanmakta iken Türkiye'nin kendini güvende hissettiğini söyleyen Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin inşaatının programa uygun şekilde devam ettiğini dile getirdi.

Rusya ile Türkiye'nin uluslararası iş birliğinin devam ettiğini aktaran Putin, "(Türkiye ile) İş birliğimiz, uluslararası arenada başarılı bir şekilde sürüyor. Burada hem Suriye hem de Libya ile ilgili tutumlarımızı kastediyorum. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sınırda Rus-Türk ateşkesi kontrol merkezi aktif bir şekilde çalışıyor. Bu iş birliğimiz hem ateşkesin sağlanmasında hem de ilerideki daha sağlam kalıcı bir barışın sağlanmasına yönelik önemli bir unsurdur." ifadelerini kullandı.

"KURUMLAR UZLAŞI BULABİLİYOR"

Putin, Erdoğan ile görüşecek başka pek çok konu olduğunu da ifade etti. Erdoğan ile görüşmelerine ilişkin, "Görüşmelerimiz her zaman sorunsuz geçmiyor ancak ilgili kurum ve kuruluşlarımız uzlaşı bulabiliyor." şeklinde konuştu.

"DURUM YAVAŞ YAVAŞ NORMALE DÖNÜYOR"

Rusya Devlet Başkanı Putin, salgının dünyada turizm sektörüne ciddi zarar verdiğini anlatarak, 2019'da 6,8 milyon Rus turistin Türkiye'yi ziyaret ettiğini, 2020'de ise bu rakamın sadece 1,5 milyon olduğunu bildirdi.

Putin, "Şimdi durum yavaş yavaş normale dönüyor. Bu yılın ilk 9 ayı içerisinde 2,5 milyon Rus turist Türkiye'ye gitti. Bu elbette korona virüs ile mücadelemizde iş birliğimize de bağlı. Bu istikametteki çalışmalar olumlu ve iyi tempoda gelişiyor. Bu çalışmalar hem genel olarak ekonomimiz hem de turizm sektörümüzün yeniden sağlığa kavuşmasına yardımcı olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Soçi'de, Erdoğan-Putin Zirvesi hazırlıkları Soçi'de, Erdoğan-Putin Zirvesi hazırlıkları Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin'in davetiyle bugün Soçi'de gerçekleştirilecek zirveye katılım sağlayacak. Erdoğan'ın ziyareti öncesi Soçi'de hummalı hazırlıklar gerçekleştirildi.

 

YORUMLAR