30.12.2021 20:14
Bakan Çavuşoğlu, Türkiye-Ermenistan toplantısı için tarih verdi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye ve Ermenistan özel temsilcileri arasında gerçekleşecek ilk toplantının henüz tam tarihi belli olmamakla birlikte, ocak ayı içinde olmasını beklediklerini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 24 TV canlı yayınında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ermenistan ile normalleşme adımlarına ilişkin detaylar hakkında da bilgi veren Bakan Çavuşoğlu, "(Türkiye ve Ermenistan'ın özel temsilcilerinin ilk toplantısı) Henüz daha tarihi belli değil ama ocak ayı içinde olması bekleniyor. Ermenistan'dan atılan adımlara baktığımızda şu anda olumlu bir bakış olduğunu söylemeliyiz." ifadelerini kullandı.

"OCAK AYI İÇİNDE OLMASI BEKLENİYOR"
İki ülkenin temsilcilerinin ilk toplantısına ilişkin yeni açıklamalarda bulunan Bakan Çavuşoğlu, "Ermenistan ile Karabağ zaferinden sonra ilişkilerin normalleşmesi için Azerbaycan'ın da girişimleri oldu bizde artık savaş bitti. Özel temsilciler kendi aralarında konuşacaklar, toplantı tarihini belirleyecekler. Henüz tarih belli değil. Ocak ayı içerisinde olması planlanıyor. İkili ilişkileri normalleştirmek için çalışırken, 6'lı formatta da atılabilecek adımlar var. Bunlar aslında birbirini tamamlayıcı unsurlar. Gördüğümüz kadarıyla şu anki Ermenistan yönetiminin yaşadığı en büyük zorluk, savaşın da kaybedilmesinin etkisiyle daha da radikalleşen bir grubun var olması. Özellikle Karabağ Ermenilerinin tutumu ortada" ifadelerini kullandı.

" GÖRÜŞMELERDE ÖN ŞART YOK"
Görüşmelerde herhangi bir ön şart olmadığını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, 'Ön şartların gerçekçi olmadığını biliyoruz. Onlar da kabul etmez. Biz onlara desek ki; 1915 olayları iftira, doğru değil ki gerçekten öyle. Bunun soykırım olmadığını biliyorsunuz. Gelirken bakanlık duvarındaki eski bakanlara bir kere daha baktım. 1912-13 yılları arasında Noradunkyan Paşa, Osmanlı'nın Dışişleri Bakanı bir Ermeni vatandaşı. Devletimizin ne kadar kapsayıcı olduğunu gösteren bir tablodur.' diye konuştu.

İLK TOPLANTI MOSKOVA'DA OLACAK
Bakan Çavuşoğlu, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen 2021 yılına ilişkin dış politika değerlendirme toplantısında yaptığı açıklamalarda, Türkiye ile Ermenistan arasında başlayan normalleşme sürecine ilişkin ilk toplantının Moskova'da gerçekleşeceğini duyurmuştu.

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten 'Ermenistan ile normalleşme süreci' açıklaması AK Parti Sözcüsü Çelik'ten 'Ermenistan ile normalleşme süreci' açıklaması AK Parti MKYK Toplantısı sonrası AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ermenistan ile normalleşme sürecine değinen Çelik, "Cumhurbaşkanımız büyük bir özveriyle arşivlerin açılmasını, tarihçelerin çalışma yapmasını ve herkesin saygıyla yaklaşmasını söylemiştir. Ermenistan arşivlerin açılma meselesine hiçbir şekilde yaklaşmadı" ifadelerini kullandı

Ermenistan’la ilk toplantı Moskova’da Ermenistan’la ilk toplantı Moskova’da Bakan Çavuşoğlu, “Edindiğimiz izlenime göre ilk toplantı, Ermenistan’ın bu yönde bir arzusu var, Moskova’da gerçekleşecek. İlk toplantının dışında temasların biz doğrudan olmasını arzu ediyoruz” dedi.

Azerbaycan ve Ermenistan anlaştı: Demir yolu hatları tamam Azerbaycan ve Ermenistan anlaştı: Demir yolu hatları tamam Azerbaycan ve Ermenistan, demir yolunun yeniden açılması için anlaştı; sırada otoyol bağlantısı var.

YORUMLAR