08.01.2022 01:00
Bakan Akar: Yunanistan kuzu postuna bürünerek mağdur imajı veriyor

Bakan Hulusi Akar, Yunanistan'ın tüm iyi niyetli diyalog çağrılarına rağmen her türlü gerçeği çarpıtarak ve kuzu postuna bürünerek mağdur bir ülke olduğu imajını vermeye çalıştığını söyleyerek tepki gösterdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar,  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından doğumunun 75. yılında Batı Trakya Türkleri’nin hak arama mücadelesinin öncü ismi ve lideri olan Doktor Sadık Ahmet anısına hazırlanan “Doğumunun 75. Yılında Dr. Sadık Ahmet Anma Programı”na katıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi Konferans Salonu’nda düzenlenlenen programda konuşan Bakan Akar, "Yunanistan ile Ege’de, Akdeniz’de ve Kıbrıs’ta birtakım sorunlar yaşıyoruz. Bu sorunlar bazı Yunan siyasilerin uluslararası hukuktan ve gerçeklikten uzak, gerçeklikten kopuk, popülist ve uzlaşmaz tavırlarıyla daha da derinleşmektedir. " ifadelerini kullandı.

YUNANİSTAN TEPKİSİ
Sadık Ahmet’in ömrünü davası yolunda harcadığını anlatan Bakan Akar, Ahmet’in baskılara rağmen davasından geri adım atmadığını ve cesareti ile gençlere örnek olduğunu söyledi. Bakan Akar, Yunanistan ile Türkiye’nin arasındaki mevcut sorunlara da değinerek, “Yunanistan ile Ege’de, Akdeniz’de ve Kıbrıs’ta birtakım sorunlar yaşıyoruz. Bu sorunlar bazı Yunan siyasilerin uluslararası hukuktan ve gerçeklikten uzak, gerçeklikten kopuk, popülist ve uzlaşmaz tavırlarıyla daha da derinleşmektedir. Tüm iyi niyetli diyalog çağrılarımıza rağmen Yunanistan, her türlü gerçeği çarpıtarak ve adeta kuzu postuna bürünerek mağdur bir ülke olduğu imajını vermeye, AB üyeliğine sığınarak hukuk dışı ve saldırgan eylemlerini örtbas etmeye, sunni bir tehdit algısı oluşturarak ittifak içerisinde ittifak kurmaya çalışmakta, Türkiye ile olan sorunlarını Türkiye-AB-ABD veya Türkiye-NATO sorunu haline getirmek için de çabalamaktadır. Yunanistan, aramızda çözüm bekleyen hemen her konuda uluslararası hukuka, akla, mantığa ve tarihi gerçeklere aykırı hareket etmektedir” diye konuştu.

"YUNANİSTAN PROVOKATİF BİR SİLAHLANMA SEVDASINA KAPILMIŞ DURUMDA"
Yunanistan’ın hukuk ve akıl dışı tüm eylemlerinin yayılmacı anlayışını en açık şekilde ortaya koyduğunun altını çizen Bakan Akar, “1832’de 47 bin 517 kilometrekarelik yüz ölçümü ile kurulan Yunanistan’ın günümüze kadar 7 aşamada yaklaşık üç kat büyüklüğe ulaşması da bu yayılmacılığın açık bir göstergesidir. Bütün bunlar bölgesel istikrar ve güvenliğe katkı sağlamayan, aksine gerginliği tırmandıran, komşuluğa ve müttefiklik ruhuna aykırı eylemlerdir. Ayrıca Yunanistan, bazı ülkelerin teşvik ve kışkırtmalarıyla da provokatif bir silahlanma sevdasına kapılmış bulunmaktadır. Bu yaklaşımın beyhude bir çaba olduğunu bazı Yunan akademisyenler, diplomatlar ve komutanlar da açık yüreklilikle ifade etmektedir” cümlelerine yer verdi.

Bakan Akar, Yunanistan’ın Türklere kısıtlayıcı ve baskıcı uygulamalarını sürdürmekte olduğunu da ekledi.

YTB Başkanı Abdullah Eren ise kitap çalışmasını yaparken duygu dolu bir hafta geçirdiklerini anlatarak, “Biz bu kitap çalışmasını yaparken duygu dolu hafta geçirdik. Benim için de hissiyat dolu bir program. Sadık Ahmet’e layık olmaya çalışan bir eser meydana getirdik. Bu çalışma ona vefamızı göstermek için yaptığımız bir çalışma. Bu çalışma Sadık Ahmet’in verdiği mücadelenin bugünlere ışık olduğunu gösteriyor” sözlerine yer verdi. Eren, kitapta emeği geçenlere de teşekkür etti.
Programda, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, TBMM eski Başkanı Köksal Toptan, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, DEB Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Levent Sadık Ahmet, kitabın editörü Nilüfer Erdem birer konuşma gerçekleştirdi. Genelkurmay Başkanı Yaşar Gürler, kuvvet komutanları ve birçok kurum temsilcisi programa katılım gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise programa mesaj göndererek Sadık Ahmet’e Allah’tan rahmet diledi, YTB’ye de teşekkür etti. TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise programa video mesaj yolladı.

Bakan Akar’dan Yunanistan’a diyalog mesajı: Türkiye güvenilir etkin ve güçlü bir müttefiktir Bakan Akar’dan Yunanistan’a diyalog mesajı: Türkiye güvenilir etkin ve güçlü bir müttefiktir Bakan Hulusi Akar, TSK'nın komuta kademesi ile birlikte 2021'in son gününde birlikleri ziyaret etti. Burada yaptığı konuşmada Yunanistan ile ilişkilere de değinen Bakan Akar, sorunların; görüşmeler, diyalog yoluyla uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde çözülmesinden yana olduklarının altını çizdi.

Bakan Akar: 84 milyon vatandaşımızı, terör belasından kurtarmaya kararlıyız Bakan Akar: 84 milyon vatandaşımızı, terör belasından kurtarmaya kararlıyız Bakan Akar, yayımladığı yeni yıl mesajında, 84 milyon vatandaşı, terör belasından kurtarmaya kararlı olduklarının altını çizdi.

Bakan Akar ve komutanlardan Suriye sınır hattında inceleme yaptı Bakan Akar ve komutanlardan Suriye sınır hattında inceleme yaptı Bakan Hulusi Akar, TSK komuta kademesi ile birlikte Suriye sınırı hattındaki birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

YORUMLAR