27.06.2022 18:55
NATO'dan Türkiye açıklaması: Hiçbir müttekimiz daha fazla saldırıya uğramadı

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "PKK hakkındaki görüşlerimizde çok netiz. Avrupa Birliği'nde terör örgütü olarak listeleniyor ve son yıllarda İsveç tarafından da böyle kabul ediliyor." dedi.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın başkenti Brüksel'de ortak basın toplantısı düzenledi. Andersson yaptığı konuşmada, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik sürecinde Türkiye'nin belirttiği endişelerle ilgili geçtiğimiz cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü söyleyerek, görüşmeyi "iyi ve yapıcı" olarak nitelendirdi. İsveç'in NATO'ya üyeliğiyle beraber terörle mücadelede aktif bir rol üstleneceğini savunan Andersson, "Üye olarak İsveç, Türkiye dahil bir bütün olarak NATO'nun güvenliğine katkıda bulunacaktır. İsveç, terörizmi mümkün olan en güçlü şekilde kınıyor. Terörizmin tüm biçimlerine karşı mücadeleye net bir şekilde bağlıyız. NATO'nun terörle mücadele politikasına tamamen bağlı kalacağız ve bu çabalarda aktif rol alacağız" dedi.

PKK MESAJI

İsveç'in PKK'yı bir terör örgütü olarak kabul ettiğini ifade eden Andersson, "PKK hakkındaki görüşlerimizde çok netiz. Avrupa Birliği'nde terör örgütü olarak listeleniyor ve son yıllarda İsveç tarafından da böyle kabul ediliyor" dedi.

Andersson, İsveç'in terör yasasının son 30 yılın en büyük revizyonundan geçtiğini söyleyerek, "Teröristlerin finansmanına karşı yasaları güçlendirdik, terör örgütlerine katılımın suç sayılmasının önünü açacak anayasa değişiklikleri de hazırlıyoruz" dedi.

"İSVEÇ TERÖRİSTLER İÇİN GÜVENLİ BİR LİMAN OLMAYACAK"

İsveç’in terörle mücadelede benzer düşünceye sahip diğer ülkelerin yanında durmaya devam edeceğini belirten Andersson, “Türkiye'nin gündeme getirdiği konulardan biri olan suçluların iadesine ilişkin hukuk sistemimiz tarafından Avrupa sözleşmesine bağlı kalarak bu konuyu hızlı ve dikkatli bir şekilde ele alıyoruz. İsveç, teröristler için güvenli bir liman değildir ve olmayacaktır. İlgili makamlar güvenlik tehdidi olabilecek kişileri sınır dışı etmek için yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Madrid'deki zirvede tüm müttefik liderlerle ve Türkiye Cumhurbaşkanıyla görüşmelere devam etmeyi dört gözle bekliyorum" dedi.

"TERÖRLE MÜCADELEDE ÇABALARIMIZI İKİ KATINA ÇIKARMAMIZ GEREKİYOR"

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise, NATO'nun terör ile mücadelede daha fazla çaba harcaması gerektiğine dikkat çekerek, "Hepimizin güvenlik kaygıları, NATO üyelik sürecinin bir parçası olarak dikkate alınmalıdır. Hiçbir müttefikimiz, terör örgütü PKK'nın saldırıları da dahil olmak üzere Türkiye'den daha fazla saldırıya uğramadı. Terörle mücadelede çabalarımızı iki katına çıkarmamız gerektiği konusunda hepimiz hemfikiriz. Bu nedenle İsveç, Türkiye'nin endişelerini doğrudan ele almak için son günlerde somut adımlar attı. İsveç, yasalarında değişiklikte bulunarak, PKK'ya karşı yeni polis soruşturmaları başlattı ve şu anda Türkiye'nin taleplerini inceliyor" ifadelerini kullandı.
İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasında "silah ihracatı ve terörle mücadele" de dahil olmak üzere güvenlik endişelerini daha fazla ele almak için bir anlaşma üzerinde birlikte çalışıldığını aktaran Stoltenberg, "Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği başvuruları tarihidir. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana, en büyük güvenlik kriziyle karşı karşıya olduğumuz için üyelikleri transatlantik güvenliği artıracak" dedi.

Bakan Akar'dan iki ülkeye NATO uyarısı: Teröristlerle ilişkilerini kesmeden mümkün değil Bakan Akar'dan iki ülkeye NATO uyarısı: Teröristlerle ilişkilerini kesmeden mümkün değil Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İsveç ve Finlandiya'nın NATO başvurusuyla ilgili söz konusu iki ülkenin teröristlerle ilişkilerini tamamen kesmeden evet demenin mümkün olmayacağını açıkladı.

NATO'dan İsveç ve Finlandiya açıklaması NATO'dan İsveç ve Finlandiya açıklaması NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 'İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğinde ilerleme sağlamalıyız' dedi. Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü belirterek, yarın Madrid'de Finlandiya, İsveç, Türkiye ve NATO arasında dörtlü bir görüşme yapmayı önerdiğini duyurdu.

Tüm dünyanın gözü bu toplantıda olacak: İşte Erdoğan’ın NATO Zirvesi'nde gündeme getireceği 6 konu Tüm dünyanın gözü bu toplantıda olacak: İşte Erdoğan’ın NATO Zirvesi'nde gündeme getireceği 6 konu Tüm dünya gözünü 28-30 Haziran tarihleri arasında Madrid’de yapılacak olan NATO Zirvesi’ne çevrildi. 30 ülke liderinin katılacağı zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan’da katılacak. Erdoğan’ın kritik zirvede 6 önemli başlığa değineceği öğrenildi. Bunlardan bazıları İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği, tahıl koridoru, Rusya – Ukrayna savaşı, Yunanistan ile yaşanan adalar sorunu, Suriye'nin kuzeyinde yapılması planlanan operasyon ve küresel ekonomi konuları.

Kritik görüşme sonrası Andersson'dan NATO açıklaması Kritik görüşme sonrası Andersson'dan NATO açıklaması İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları telefon görüşmesini resmi Twitter sayfasından duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg arasında kritik görüşme Cumhurbaşkanı Erdoğan ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg arasında kritik görüşme Cumhurbaşkanı Erdoğan ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik talebine dair hususları ele aldı.

Kaynak : İHA
YORUMLAR