09.06.2021 18:03
Yeni aşamaya geçiliyor: Yarın 45, haftaya 40 yaş aşılanacak

Koronavirüsle mücadelede hayati önem taşıyan aşı çalışmalarına yönelik Bakan Koca, yeni aşamaya geçildiğini duyurarak, yarından itibaren yaş sınırının 45'e, haftaya da 40'a düşürüleceğini açıkladı.

Covid-19 salgını, dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Tedbir uygulamaları ve doğru aşı politikalarıyla virüsle mücadelede önemli adımlar atan Türkiye'de olumlu gidişat sonuçlarada yansıyarak vaka sayılarında önemli düşüşler yaşanmasına olanak sağladı. Olumlu sürecin devamına yüksek oranda katkı sağlayacak yeni bir açıklama daha geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; yarından itibaren aşı yaşının 45'e düşürüleceğini bildirdi. Koca sınırın haftaya da 40 yaşa indirileceğini açıkladı.

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında online olarak toplandı. Toplantıda kademeli normalleşme dönemi ve aşı programını ele alındı. Bakan Koca, toplantı sonrasında yaptığı basın açıklamasında, "Bilim Kurulumuzun aşılama programımız ve yerli aşı çalışmalarını ele aldığı son toplantısı ile ilgili sizleri bilgilendirmek için huzurlarınızdayım. Gördüğünüz gibi artık sizlere hangi kısıtlamaların uygulanacağı, hangi tedbirlerin alınacağı telkinleri için değil, normalleşmeyi daha hızlı ve güvenli nasıl sağlayacağımız ile ilgili bilgiler vermek için huzurlarınıza çıkıyorum. Uzunca bir süreden beri hayatın her alanını kuşatmış bir mücadele veriyoruz. Artık gündemimiz aşı programı ile bağışıklığı elde ederek eski normallerimize en kısa sürede nasıl döneceğimizdir. Bu zor günler artık geride kalıyor. İşlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"YARINDAN İTİBAREN 45 YAŞ AŞILANMAYA BAŞLAYACAK"

Güvenle eski günlere dönmek için üç önemli konuya dikkatleri çekmek istediğini söyleyen Bakan Koca, şunları kaydetti:
"İlki sırası gelen vatandaşlarımızın gecikmeden aşılarını olmalarıdır. Bu, toplumsal bağışıklığı en kısa sürede kazanmamız için ilk şart. İster yaş ister meslek grubu sebebiyle sıranız gelmiş olsun, lütfen zaman kaybetmeden aşınızı olun. Yarın itibariyle 45 yaşının üzerindeki vatandaşlarımız da aşılanmaya başlıyor. Gelecek pazartesi günü ise 40 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız da aşı programına dahil edilmiş olacak. İkincisi, aşılama ile toplumsal bağışıklığı elde edene kadar kişisel tedbirlerimize tavizsiz uymaya devam edelim. Aşı olan vatandaşlarımız da toplumsal bağışıklık elde edilene kadar tedbirlere uymalı. Unutmayalım, aşının bizi koruması için belirli bir süre geçmesi gerekiyor. Üçüncüsü ise, salgın kontrolünün sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır. Bunun için şimdiye kadar dışarıdan tedarik ettiğimiz aşıların yerine kendi aşımızın kullanıma girmesi gerekiyor. Bildiğiniz gibi çok sayıda aşı geliştirme projemiz devam ediyor ve birinde son aşamaya geldik. Önümüzdeki hafta yerli aşımızın son fazı olan Faz III insan çalışmaları için gönüllülerimizi aşılayacağız. Türk aşısı son aşamaya geldi. Salgın kontrolünün sürekliliği ve aşıda dışa bağımlılığı bitirecek bu önemli gelişmeyi hep birlikte yaşayacağız.”

"BUNDAN SONRAKİ HABER YERLİ AŞININ BAŞARISI OLACAK"

Üçüncü doz aşılama hakkındaki çalışmaların hala devam ettiğini hatırlatan Koca, “Aşıların belirli süre ile bağışıklık sağladığı ve iki doz aşı olan kişilerin üçüncü doz aşı olması gerekliliği konusunda bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Bu konuda bir klinik çalışma da bakanlığımızca planlanmış, hangi aşıların çapraz kullanılabileceği ve yerli aşımızın üçüncü doz olarak kullanımı değerlendirilmektedir. Elde edeceğimiz somut bilimsel verileri sizlerle de paylaşarak yol haritamızı kesinleştirmiş olacağız. Ülkemizde kullanıma giren aşılar ve yerli aşımızın hangi usullerle kullanılabileceğini belirleyeceğiz. Umarım artık Sağlık Bakanını daha az görecek sesini daha az duyacaksınız. Bundan sonra size vereceğim en önemli haberin yerli aşımızın başarısı ve salgının son bulduğu açıklaması olacağını görüyor ve o günü iple çekiyorum. Çok yakında salgın haberlerinden kurtulacağız. Gün gibi aydınlık, sağlıklı ve mutlu günler yakındır. Büyük Türkiye güçlü bir devlettir. Bu güce güvenin” açıklamasında bulundu.

HAFTA BAŞINDA 4.2 MİLYON BİONTECH AŞISI GELECEK

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hafta başında 4.2 milyon biontech aşısı geleceğini de açıkladı. Tedbirlerle ilgili de açıklama yapan Koca, "Tedbirlerin gevşetilmesi hazirandan sonra değerlendirilir" ifadelerini kullandı.

Aile sağlığı merkezlerinde BioNTech aşısı yapılmaya başlandı Aile sağlığı merkezlerinde BioNTech aşısı yapılmaya başlandı E-Nabız, ALO 182 ve MHRS üzerinden randevu alarak başvuranlara Aile sağlığı merkezlerinde BioNTech aşısı yapılmaya başlandı.

Türkiye KKTC'ye 50 bin doz Sinovac aşısı daha gönderdi Türkiye KKTC'ye 50 bin doz Sinovac aşısı daha gönderdi ​Türkiye'nin KKTC'nin Covid-19 salgını ile mücadelesine destek devam ediyor. Türkiye tarafından gönderilen 50 bin doz Sinovac aşısı, Lefkoşa’ya ulaştı.

 

 

YORUMLAR