02.07.2021 16:52
Covid-19’a karşı prostat kanseri ilacı

Normalde prostat kanseri hastalarının tedavisi için geliştirilen bir ilaç Covid-19 hastalığına da iyi geldiği tespit edildi.

Essex Üniversitesi ve Imperial College London kurumundaki araştırmacılar, ilaçtaki Enzalutamide maddesinin, virüsün akciğerlerde çoğalmasını önlediğini tespit etti.

Erkeklerde androjen olarak bilinen seks hormonları, vücutta TMPRSS2 denilen proteinlerin çoğalmasına yol açıyor.

Bu protein de virüsün akciğerlere girip çoğalmasına yardımcı oluyor. Bu, salgında niçin erkeklerin kadınlardan daha çok etkilendiğinin de bir açıklaması olarak gösteriliyor.

Son araştırmalarda, Enzalutamide’in laboratuvar ortamında geliştirilen akciğer hücrelerinde TMPRSS2 seviyesini azalttığı ortaya çıktı.

VİRÜSÜN AKCİĞERE İNMESİNİ YARI YARIYA AZALTIYOR

İlaç, virüsün akciğere girmesini yüzde 50, viral enfeksiyonu da 18 kat azalttı. Araştırmacılardan Profesör Charlotte Bevan, “Bu çalışma, prostat kanseri ilaçlarının daha fazla klinik araştırmasını desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda Covid tedavisinde test edebileceğimiz diğer ilaçları da gündeme getiriyor. Kanserden öğrendiğimiz gibi, cephanelikte bir dizi ilacın bulunması önemlidir. Diğer hastalıklarda denenmiş ve onaylanmış ilaçlar, nispeten hızlı bir şekilde yeniden kullanılabilir" dedi.

Koronavirüs aşısında 'çapraz aşılama' önerisi Koronavirüs aşısında 'çapraz aşılama' önerisi Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, korona virüs aşısında çapraz aşılama yönteminin faydalı olacağını söyleyerek, "Daha önce Sinovac aşısı olmuş kişilerin 3. dozda Biontech aşısını, ilk iki doz Biontech aşısı olanlar içinde 3. dozda Sinovac aşısını öneriyoruz" dedi.

AB'nin koronavirüs aşı sertifikası yürürlükte! AB'nin koronavirüs aşı sertifikası yürürlükte! Avrupa Birliği içerisinde seyahatleri kolaylaştıracak aşı sertifikası, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Kaynak : Haber Merkezi
YORUMLAR