17.07.2021 05:38
Bir yaşındaki bebeğe robotik mide ameliyatı

Yemek borusu kapalı olarak dünyaya gelen 1 yaşındaki hasta, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde uygulanan ileri düzey robotik cerrahi yöntemi sayesinde artık 'ağızdan beslenip yutkunabilmeye' başladı.

Minik hasta, Başhekim Yardımcısı ve Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zafer Dökümcü ve ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonla sağlığına kavuştu. Hastanın boğaz ile mide arasında yer alan yemek borusunun doğuştan eksik ve tıkalı olması sonucu yediklerinin midesi yerine soluk borusuna kaçtığını söyleyen Doç. Dr. Dökümcü, "Çocuğa daha önce bir başka hastanede yemek borusu ile boynun yakınlaştırılması ameliyatları yapılmış. Biz çocuğun rahat yutmasını sağlamak için robotik cerrahi yöntemle mide çekme ameliyatı yaptık" dedi.

Doğumdan sonra 'uç uca getirilemeyen uzun aralıklı özofagus atrezisi' hastalarında mide çekme ameliyatlarının 40 yıldır uygulandığını kaydeden Doç. Dr. Dökümcü, şu bilgiyi verdi: "2007'de ise ilk çok delikli kapalı yöntemle mide çekme ameliyatı gerçekleştirildi. Dünyadaki ilk göbek içinden tek delikli izsiz kapalı yöntemle mide çekme ameliyatını kliniğimizde 2019 yılında gerçekleştirip bilimsel dergide yayımladık. Robotik mide çekme ameliyatı günümüze dek sadece erişkinlerde yemek borusu kanserleri için sınırlı merkezde uygulanmıştı. Hastamızın 1 yaşında ve özofagus atrezisi tanısı olması nedenleriyle dünyada bu ameliyat uygulanmış ilk ve en küçük hasta olması açısından da önemli. Hastamız operasyondan 6 gün sonra ağızdan beslenmeye başladı."

Mide ameliyatı olanlarda daha sık görülüyor: Dumping Sendromu Mide ameliyatı olanlarda daha sık görülüyor: Dumping Sendromu Hızlı mide boşalması da denilen Dumping Sendromunda hastalar yemekten sonra mide bulantısı, karın krampı, şişkinlik, soğuk terleme gibi şikâyetler yaşıyor.

YORUMLAR