30.08.2021 15:24
Kararsız kaldığı içi aşısını yaptırmadı! Covid-19 hastası pişmanlığını anlattı

Kayseri'de karşıt söylemler nedeniyle aşısını yaptırmayan ve yeni tip korona virüs (Covid-19) hastası olan 57 yaşındaki Şeyma Asya'nın yoğun bakımdaki tedavisi sürüyor. 13 gün süren yaşam mücadelesinin ardından tedavisi pandemi servisinde devam eden kadının aşı pişmanlığı ise dikkat çekti.

Kayseri Şehir Hastanesi'nde tedavisi devam eden ve aşı olmadığı için hastalığı ağır geçiren Şeyma Asya, yoğun bakım ünitesinden çıksa da oksijen maskesiyle rahat nefes alabiliyor.

AŞI OLMADA KARARSIZLIK YAŞADI

Konuşmakta da zorluk çeken Asya, salgın başladıktan sonra hep evde kaldığını, maske ve mesafeye dikkat ettiğini söyledi. Aşı olup olmama konusunda kararsızlık yaşadığını ifade eden Asya, "Aşı çeşit çeşitti, tek tip değildi. Aşı muhalifleri çıktı, her kanalda bir tartışma duymaya başladık. Herkes olsun dedik, işte ilk önce sağlıkçılar oldu, sonra yaşlılar oldu, kronik hastalar oldu. Onlarda da bazı olumsuzluklar çıktığını duyunca, böyle de korunabiliriz diye düşündük." diye konuştu.

“HERKES KONUŞUYOR KİME İNANACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK”

Asya, 20 gün önce yaptırdığı PCR testinin pozitif çıktığını ifade ederek, gelini, torunları başta olmak üzere tüm ailesinin karantinaya alındığını belirtti. Hastalığı en ağır kendisinin atlattığını ifade eden Asya, şöyle konuştu: "Evde çalışan bir hanım var, onun iki aşısı vardı. O da ağır geçirdi, hem kronik hastalığı da vardı ancak sadece iki gün ağır geçirdi, üçüncü gün kalktı. 13 gün yoğun bakımda kaldım, yeni çıktım yoğun bakımdan. Akciğerimde eskiden kalma bir tutulma vardı, 10-15 yıl önce bir zatürre geçirmiştim, onun kalıntıları tekrar gün yüzüne çıktı. Toplum olarak hepimiz doktoruz ama 'Yarım doktor candan, yarım hoca dinden' eder demişler. Herkes konuşuyor, biz de kime inanacağımızı şaşırdık. 'Aşıların yan etkileri var, kısırlık yapacak' gibi bizi panik yapacak bir sürü şey söylendi. Canın sağ ise her şeyin çaresi vardır, önce canı kurtarmak gerekir. Ben çektim başkası çeksin istemiyorum. İnşallah düzeleceğim ümitsiz değilim."

“BİLGİ KİRLİLİĞİ BİZİ ÇOK YIPRATIYOR”

Pandemi kliniğinde görevli enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Deniz Güzel de her yaş grubundan hastaları bulunduğunu, aşısız olanların takiplerinin uzun sürdüğünü ve yoğun bakıma almak zorunda kaldıklarını dile getirdi. Aşılı olanların ise kısa sürede iyileştiğine dikkati çeken Güzel, şunları kaydetti: "Özellikle sosyal medyada ve başka mecralardaki bilgi kirliliği bizi çok yıpratıyor. Bunları yenmemiz lazım. Aşının yan etkileri ve güvenilirliği konusunda gerekli bilgiler veriliyor. Lütfen aşınızı ihmal etmeyin, bu hastalığı başka türlü yenemeyiz. Bu hastalık bulaştıkça mutasyona uğrayacak, biz aşıyla bulaşmanın önüne bir set çekeceğiz, mutasyonları kıracağız. Aşı antikor üretmek için yapılan bir şey. Karşılaştığımız virüs herhangi bir virüs değil. Sürekli mutasyona uğruyor, beklenmedik organ tutulumları oluyor."

Bakan Akar'dan Kabil Havalimanı açıklaması: Değerlendirmeye hazırız Bakan Akar'dan Kabil Havalimanı açıklaması: Değerlendirmeye hazırız ​Milli Savunma Bakanı Akar, Afganistan'daki havaalanının işletilmesine yönelik, "Afganistan ile tarihe dayanan ilgimiz, tarihi geçmişimiz, ortak değerlerimiz var. Gelişmeleri yakinen takip ediyor, değerlendiriyoruz. Durum ve şartlar uygun olursa, böyle de bir talep gelirse bunu da değerlendirmeye hazırız" dedi.

Akıncı TİHA dünya basınında! 'Erdoğan'ın hedefi...' Akıncı TİHA dünya basınında! 'Erdoğan'ın hedefi...' Dünya basını Akıncı TİHA'yı manşetlerine taşıdı. Bloomberg, Türkiye'nin TİHA ile dünyada üç ülkeden biri haline geldiğini yazdı. Haberde, Erdoğan'ın Türk ordusuyla ilgili hedefi aktarıldı.

Aşiret düğününde altınlar havada uçuştu Aşiret düğününde altınlar havada uçuştu Ağrı'da yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı aşiret düğününde altınlar adeta havada uçuştu, gelin ve damada 1 milyon değerinde takı takıldı.


 

Kaynak : AA
YORUMLAR