12.09.2021 14:39
Pfizer yetkilisinden aşı itirafı: ‘Onların ısrarı milyonları kurtardı’

ABD’li ilaç şirketi Pfizer yetkililerinin, korona virüs pandemisinin kısa sürede sona ereceğini düşündükleri için aşı üretmeyi ilk etapta reddettikleri ortaya çıktı. Aşının geliştirilmesi Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’in ısrarıyla gerçekleşti.

İngiliz The Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, dünyaca ünlü ilaç devi Pfizer, korona virüsün kısa sürede etkisini azaltarak yok olacağını düşündü. Bu nedenle şirketin, Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’in kendi şirketleri BioNTech ile işbirliği yaparak aşı üretme teklifini geri çevirdiği ortaya çıktı.

“BU İŞ YÜRÜMEYECEK”

Pfizer’in virüs Ocak 2020’de tüm dünyada hızla yayılmaya başlamışken ikiliye, ‘’Bu iş yürümeyecek’’ dedikleri belirtildi. O dönem mRNA teknolojisi, Pfizer’in başkan yardımcısı ve baş bilim sorumlusu olan Dr. Phil Dormitzer tarafından ''fazla deneysel'' bulundu. Dormitzer, Sars ve Mers salgınları gibi Covid-19’un da kontrol altına alınacağını zannettiğini belirtti.

İKNA ETMEYİ BAŞARDILAR

Dr. Şahin ise, aklında pandeminin nasıl son bulacağına dair ayrıntılı bir fikrinin olduğunu fakat Dr. Dormitzer’in yaklaşımını da tamamen akla yatkın bulduğunu söyledi. Dr. Şahin, ‘’Phil’e telefon ettikten sonra bir an düşündüm ve ‘Birkaç hafta içinde onu tekrar arayalım’ dedim’’ diye konuştu. Pfizer yetkililerinin fikrini değiştirmek için zamanla yarışan Türeci ve Şahin, bir ay sonra şirketi ikna ederek anlaşmayı imzaladı.

120’DEN FAZLA ÜLKEYE GÖNDERİLDİ

Türeci ve Şahin’in 85 milyar dolar (yaklaşık 720 milyar TL) değerindeki şirketi BioNTech’in Pfizer işbirliğiyle geliştirdikleri 1.4 milyar doz korona virüs aşısı 120’den fazla ülkeye gönderildi. Bu sayıyı yalnızca Çinli aşı üreticisi Sinopharm geçebildi.

Aşısızların hilesi turnikeye takıldı! 89 kişiye adli işlem Aşısızların hilesi turnikeye takıldı! 89 kişiye adli işlem İstanbul'da HES kodu sorgulaması stadyumlara giriş için uygunsuz olan ve başkasına ait biletle stadyumlara girmeye çalışan 89 kişiye adli işlem uygulandı.

Bakan Çavuşoğlu’ndan mülteci açıklaması: "Bu işin ciddiyetini biraz anladılar" Bakan Çavuşoğlu’ndan mülteci açıklaması: "Bu işin ciddiyetini biraz anladılar" Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Artık mültecilerin güvenli bir şekilde ülkelerine gönderilmesi için uluslararası toplumdan daha iyi bir destek görmeye başladık. Bu işin ciddiyetini biraz anladılar. Türkiye'de bu işin bir sorun olduğunu görüyoruz, toplumda bir rahatsızlık da var. Bu işi sadece güvenlik açısından bakmak da doğru değil. Irkçı ve faşizan bir yaklaşımla bakmak son derece yanlıştır” açıklamasında bulundu.

Çin’in Fucien eyaletinde yerel kaynaklı 24 Kovid-19 vakası tespit edildi! Çin’in Fucien eyaletinde yerel kaynaklı 24 Kovid-19 vakası tespit edildi! Çin'in doğusundaki Fucien eyaletine bağlı Putian şehrinde yerel kaynaklı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları tespit edildi. Vakaların artmasıyla bölgede geniş çaplı karantina tedbirleri alındı.

Kaynak : NTV
YORUMLAR