14.01.2022 20:26
Koronavirüste son durum: Vaka sayısında dikkat çeken düşüş

Sağlık Bakanlı günlük koronavirüs verilerini paylaştı. Buna göre; Türkiye'de son 24 saatte 392 bin 438 Covid-19 testi yapıldı, 67 bin 857 kişinin testi pozitif çıktı, 167 kişi ise hayatını kaybetti.

Koronavirüste son durumun paylaşıldığı günlük Covid-19 tablosu yayımlandı. Son verilere göre, vaka sayısında düşüş yaşandığı gözlemlendi. Söz konusu verileri paylaşarak, TURKOVAC aşısına da değinen Bakan Koca,  "Karşılaştırıldığı inaktif aşıdan daha etkili olduğunu göstermiştir. Turkovac’ı bekleyenler, yerli aşıya güvenleri artmış olarak aşılarını yaptırabilirler” dedi.167 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye'nin yeni korona virüs tablosu açıklandı. 14 Ocak’ta açıklanan 24 saatlik verilere göre, 67 bin 857 vaka tespit edildi. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 167 oldu. Bir günde toplam 392 bin 438 test yapılırken, iyileşen hasta sayısı 56 bin 256 olarak kaydedildi. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tabloda, 2 doz aşılama verilerine de yer verildi. En az 2 doz aşı olmuş 18 yaş üzeri nüfusu kapsayan verilere göre Türkiye'de 2. doz aşılama ortalama yüzde 83,93 oldu. 1. doz ortalaması yüzde 92,20 olurken, 1., 2. ve 3. doz aşısını olan vatandaş sayısı toplamda 138 milyon 826 bin 560’a yükseldi.

İLLERE GÖRE AŞI VERİLERİ
Verilerde, aşılamada önde giden illere de yer verildi. Bakanlığın tablosuna göre yüzde 88,3 ile Türkiye'de en çok aşılamanın gerçekleştirildiği Osmaniye’yi Ordu, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Zonguldak ve Bartın takip etti.

ŞANLIURFA EN AZ AŞILAMANIN GERÇEKLEŞTİĞİ İL OLMAYA DEVAM EDİYOR
Bakanlığın tablosuna göre yüzde 60,8 ile Türkiye'de en az aşılamanın gerçekleştirildiği Şanlıurfa’yı sırasıyla Batman, Siirt, Diyarbakır, Muş, Bingöl, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ takip etti.

BAKAN KOCA'DAN TURKOVAC AÇIKLAMASI
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bilindiği gibi, Turkovac’ın primer aşılama Faz 3 sonuçları bilim insanları tarafından açıklandı. Bu sonuçlar, Turkovac’ın, karşılaştırıldığı inaktif aşıdan daha etkili olduğunu göstermiştir. Turkovac’ı bekleyenler, yerli aşıya güvenleri artmış olarak aşılarını yaptırabilirler” dedi.

Bakan Koca İstanbul’a dikkat çekip uyardı: Hastane yatışlarında artış var Bakan Koca İstanbul’a dikkat çekip uyardı: Hastane yatışlarında artış var Bakan Koca, İstanbul'da sağlık yöneticileriyle yaptığı toplantı sonrası açıklama yaparak, artan vaka sayıları sebebiyle hastaneye yatan sayısında bir miktar artış gözlendiğini duyurdu.

Bakan Koca, ‘Omicron baskın hale geldi’ deyip son kararları duyurdu Bakan Koca, ‘Omicron baskın hale geldi’ deyip son kararları duyurdu Sağlık Bakanı Koca, PCR testinin tarama amaçlı ve temaslı şahıslarda uygulanması zorunluluğunun kaldırıldığını duyurarak, yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacağını söyledi.

YORUMLAR