Türkiye Gazetesi 50.Yıl
07.10.2018 02:24
Arabalarla dans ediyor

Tuğba Bora: Maalesef Drift Şampiyonası’nda kadınlar kategorisi yok. Biz erkeklerle mücadele ediyoruz.

Otomobil tutkusu küçük yaşlarda başlayan, daha sonra otomobil sporlarında profesyonelliğe adım atan Tuğba Bora, bu tutkusunu drift yaparak sürdürüyor. Daha çok erkeklerin ilgi gösterdiği otomobil sporlarına gözetmen hakem olarak başlayan 36 yaşındaki Tuğba Bora, serüvenine ralli yardımcı pilotluğuyla devam etti. Daha sonra drifte merak salan Bora, şimdi özel donanımlı aracını drift pistinde âdeta dans ettirmek için kendini geliştirmeye çalışıyor. Otomobil sporlarının mutfağında görev aldıktan sonra yollara çıkan Bora, modifiye spor aracıyla ve tulumuyla dikkati çekiyor. Apex Masters Türkiye Drift Şampiyonası’nın üçüncü yarışı için Kayseri’ye giden ve ilk drift yarışına çıkan Tuğba Bora, Kocaeli Üniversitesi Kimya Teknikerliği Bölümünü bitirmesine rağmen tutku duyduğu otomobil sporlarının içinde yer alıyor. Bora, otomobil sporlarına merakını şöyle özetledi: Araba kullanmayı çok seviyorum, bu çocukluktan geliyor. Nasıl bu sevgimi pekiştirebilirim diye düşündüm. 2008 yılında Türkiye Otomobil Sporları Federasyonuna başvurdum. Burada gözetmen hakem oldum önce. Off-road, ralli, drift gibi yarışlarda hakemlik yaptım. Otomobil sporlarına işin mutfağından başladım. Gözetmen hakemlik yaparken bir arkadaşım rallide yardımcı pilotluk teklifinde bulundu. 2016 sezonunda Yusuf Aramacı Ralli Kupası’nda kadın yardımcı pilotlar birincisi oldum. 2017 yılında da Türkiye Ralli Şampiyonası kadın yardımcı pilotlar ikincisi oldum.

ŞAMPİYONLARDAN ETKİLENDİM
Tuğba Bora, izlediği bir drift şampiyonasından çok etkilendiğini ve yaklaşık 2 yıldır drift yapabilmek için yurt içinde ve yurt dışında eğitim aldığını aktardı. Drift izlerken sanki otomobillerin dansını izlediğini ve bu durumun kendisini çok etkilediğini dile getiren Bora, şöyle konuştu: Bir kadın olarak ‘Bu arabaları ben de dans ettirmeliyim.’ dedim ve drift yapmaya başladım. Kayseri’de ilk drift yarışıma çıktım. Maalesef Türkiye Drift Şampiyonası’nda kadınlar kategorisi yok. Biz erkeklerle mücadele ediyoruz. İnşallah ileride bu kategori açılır.

DÜNYAYLA İLGİMİ KESİYORUM
Tuğba Bora “Direksiyonun başına geçince tüm dünyayla ilgimi kesiyorum, yaşadığım adrenalin çok farklı. Şunu da belirtmek istiyorum, drift arkadan itişli, yüksek beygire sahip araçlarla yapılabilir. Standart bir araçla drift yaptığınızı sanırsınız ama drift yapamazsınız. Bizim araçlarımızın hepsi modifiyeli ve özel donanımlara sahip” dedi.

 

YORUMLAR