20.05.2019 04:39
Zaman onları eskitemedi

Ayhan Işık’tan Hulûsi Kentmen’e, Müzeyyen Senar’dan Marilyn Monroe’nun aracına kadar 500’den fazla klasik, festivalde bir araya gelecek…

ALİ ÇELİK

1886 yılında üretilen Benz modelinden başlayarak, Elvis Presley’nin 1955 model Cadillac’ından, Kara Şimşek efsanesine, Hulûsi Kentmen’in 1956 model otomobilinden, Şoför Nebahat filminde kullanılan 1952 model taksiye kadar Türkiye’den ve dünyadan 500’den fazla otomobil ve klasik ticari araç,  Antika Otomobil Federasyonu (AOF) tarafından 28–30 Haziran 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenecek “2. Klasik Araç Festivali’nde’’ otomobil ve klasik araç tutkunlarını nostaljik bir yolculuğa çıkaracak.
Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan AOF Genel Sekreteri İlker Tayalı, geçtiğimiz yıl ilginin yoğun olduğunu belirterek “Sesimizi duyurabilmek adına yaptığımız etkinliklerden biri de geçen sene başlattığımız Uluslararası Klasik Araç Festivali. Geçmişte bu otomobilleri kullananlara nostalji yaşatmaya, aynı zamanda yeni nesle klasik otomobili sevdirmeye bunun ne kadar özel bir hobi, kültür ve güzel bir paylaşım olduğunu göstermek istiyoruz. Tüm bunlarla da farkındalık oluşturup devlet nezdinde bu otomobillerin mevzuatlarıyla ilgili problemlerine çözümler bulabilmeyi amaçlıyoruz. Federasyonumuz ayrıca, tarihî değeri haiz antika eşya veya klasik, motorlu kara taşıtlarının ülkemize kazandırılması, sevdirilmesi ve daha da önemlisi otomotiv sanayinin gelişim sürecinin detaylarının gelecek nesillere aktarılabilmesine imkân vermek ve tarihî taşıt mirasımızı korumak için de yoğun çaba harcıyor” dedi.

YORUMLAR