28.09.2021 16:35
Volkswagen’e AB'den şok: Vatandaşlarımıza tazminat ödensin

Volkswagen'in emisyon skandalı nedeniyle tazminat ödemesi gerektiği görüşünü bildiren AB, bu tazminatın sadece Alman vatandaşları için değil, tüm Avrupa Birliği vatandaşları için geçerli olaması gerektiğini bildirdi.

Alman otomotiv devi Volkswagen'ın, 2015 yılında araçlarının emisyonlarını düşük gösterdiği ortaya çıkmıştı. Söz konusu "emisyon krizi" sonrası Avrupa Birliği,  tüketicilere tazminat verilmesi önerisinde bulundu. Bununla birlikte, tazminatların sadece Alman vatandaşları için sınırlı kalmamasını tavsiye eden Birlik, tüm AB ülkelerinde şirketin araçlarını satın alan kişilere yanlış yönlendirme gerekçesiyle tazminat ödemesi yönünde talep sundu. 

DÜZELTİLEN ARAÇLAR YÜZDE 80 ORANINDA
AB Komisyonundan yapılan açıklamada, 2015'te şirketin emisyonlarını düşük gösterdiğinin ortaya çıkmasından sonra Volkswagen'in AB'de üretilen 8,5 milyon aracı gerekli düzeltmelerin yapılması için geri çağırma kararı aldığı hatırlatılarak düzeltilen araçların oranının yüzde 80'i bulduğu belirtildi.

Ancak Alman üreticinin "dizel skandalı" olarak anılan skandalın ardından düzeltme sonrası oluşabilecek sorunlar için tam bir garanti sunmadığı vurgulandı.

AB Komisyonunun adalet ve tüketici haklarından sorumlu üyesi Didier Reynders'in geçen yıl Volkswagen'den müşterisi olan tüm AB vatandaşlarına adil bir tazminat önermesini istediği hatırlatılan açıklamada, AB'nin Tüketici Koruma İşbirliği Ağı (CPC) tarafından bugün bir bildiri yayımlandığı aktarıldı.

"WOLKSWAGEN AB'NİN TÜKETİCİ KORUMA YASALARINI İHLAL ETTİ"
Bildiride, Volkswagen'in yasa dışı egzoz gazı manipülasyon sistemi bulunan dizel araçları pazarlamada yürüttüğü ticari uygulamalarının AB'nin tüketici koruma yasalarını ihlal ettiği vurgulandı.

CPC makamları Volkswagen'in, araçlarını satın alan ve telafi isteyen AB vatandaşı tüketicilerin hepsi için uygun bir çözüm bulmasını talep etti.

Volkswagen, şu ana kadar sadece skandala neden olan araçlardan alan ve satın alım tarihinde Almanya'da yaşayan kişilere tazminat ödemeyi kabul etmişti.

ABD Çevre Koruma Ajansı, Eylül 2015'te Volkswagen'in emisyon testlerini manipüle ettiğini ve şirketin dizel araçlarının çevreyi normal seviyenin üzerinde kirlettiğini duyurmuştu.

Dünya genelinde yaklaşık 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testlerinde yanıltıcı yazılım kullanıldığını kabul eden Volkswagen, uzun süre dizel emisyonu skandalıyla gündemi meşgul etmiş, ABD ve Alman makamlarına yüksek cezalar ödemiş ve milyonlarca aracını geri çağırmak zorunda kalmıştı.

Volkswagen, egzoz manipülasyonunda tüketicilere 830 milyon euro teklif etti Volkswagen, egzoz manipülasyonunda tüketicilere 830 milyon euro teklif etti Otomotiv devi Volkswagen ile Alman Tüketici Teşkilatları Federasyonu arasında gerçekleştirilen egzoz manipülasyonu nedeniyle yapılan görüşmelerde sonuç çıkmadı. Söz konusu gelişme üzerine Volkswagen, müşterilerinin üzerinde olumsuz bir etkisi olmaması için 830 milyon euroluk bir uzlaşma paketini onayladı.

Küstah Volkswagen! Küstah Volkswagen! Alman otomotiv devi Volkswagen’ın (VW) CEO’su Herbert Diess, Manisa’ya fabrika açma planlarına ilişkin skandal bir açıklamada bulundu.

 

YORUMLAR