01.10.2021 15:13
Dünyanın en hızlı elektrikli aracı! 15 dakikada şarj olacak

Elektrikli araçlarının en büyük sorunlarından biri olan şarj etme sürelerine, İsveçli teknoloji şirketi ABB’den çözüm geldi. Normalde saatler alan şarj süresinin en büyük bataryaya sahip olan araçlarda bile 15 dakikaya ine bildiğini belirttiler. Sene sonundan itibaren üretilen sistemin Avrupa’daki şarj istasyonlarına yerleştirilmeye başlanacağını duyuran firma, şarj ünitesinin 3 dakikadan az bir sürede 100 kilometrelik bir menzil için gereken enerjiyi araçlara yükleyeceğini belirtti.

Covid-19 salgınıyla beraber Elektrikli Araç sayısının dünya genelinde yüzde 41 artarak 3 milyona ulaştı.

3 DAKİKADA 100 KİLOMETRELİK MENZİL

Sene sonundan itibaren sistemin Avrupa'daki şarj istasyonlarına yerleştirilmeye başlanacağını açıklayan ABB, şarj ünitesinin 3 dakikadan az bir sürede 100 kilometrelik bir menzil için gereken enerjiyi araçlara yükleyeceğini belirtti.

İLK ADIMLAR ATILDI

Avrupa ile sınırlı kalmayacak sistem 2022'den itibaren başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Latin Amerika ve Asya-Pasifik ülkelerine de yayılacak. Ürünün fiyatı konusunda bir açıklamada bulunamayan İsviçre merkezli teknoloji şirketi, öncelikle benzin istasyonları, süpermarketler ve şirketlerle anlaşmalar yapılacağını belirtti.

Elektrikli araçlara yolda şarj desteği Elektrikli araçlara yolda şarj desteği Elektrikli araç sürücülerinin korkulu rüyası olan yolda şarj bitmesi durumunda acil çözüm hizmeti sunan Marm Assistance, olası senaryolarda elektrikli aracı çekiciye yüklemeden, yerini değiştirmeden yola devamını sağlayan m-şarj hizmeti Türkiye’de devreye aldı.

Elektrikli araçla kargoya teşvik Elektrikli araçla kargoya teşvik Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, elektrikli taşıtların eşya, kargo ve yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde kullanılmasına izin verirken, bu taşıtların kullanımı hâlinde çeşitli teşvikler uygulanacak.

Elektrikli araçlar, 2020'de 120 milyar dolarlık satışla rekor kırdı Elektrikli araçlar, 2020'de 120 milyar dolarlık satışla rekor kırdı Dünyada satılan elektrikli araçların sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre rekor (yüzde 41) artışla 3 milyon oldu. Tüketiciler elektrikli araçlara 2020'de bir önceki yıla göre yüzde 50 artışla 120 milyar dolar harcama yaptı.

YORUMLAR