20.12.2021 03:30
Elektriklide altyapı düzenlemelerle güçleniyor

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de elektrikli araç kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Buna bağlı olarak altyapıdaki çalışmalar ve gelişmeler de devam ediyor.

Ali ÇELİK

Ülkemizde 250 şarj noktasıyla en geniş yayılıma sahip olan şarj operatörü şirketlerinden Sharz.net’in Genel Koordinatörü Ayşe Ece Şengönül konu ile ilgili açıklamasında “Bugün Türkiye’de yaklaşık 7 bin araç ve bu araçlara hizmet veren 1.500’ün üzerinde şarj istasyonu mevcut" dedi.

"2030 yılında 1 milyon elektrikli araç ve yaklaşık 20 bin şarj istasyonu olması bekleniyor" diyen Şengönül, "İlerleyen dönemde artık insanların alışkanlıkları değişecek, akaryakıt istasyonundan enerji almak yerine evlerinde, iş yerlerinde, alışveriş merkezlerinde, okullarda, hastanelerde, dinlenme tesislerinde ve daha birçok noktada araçlarını şarj edebilecekler. Kamu tarafında yapılan düzenlemeler, altyapının daha sağlıklı ve sistemli olabilmesini sağlayacak" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji Bakanlığı EPDK (Enerji Piyasaları Düzenleme Kurulu) tarafından ciddi çalışmalar start almış durumda. 

TOGG Avrupa'nın doğuştan elektrikli ilk SUV'u olacak TOGG Avrupa'nın doğuştan elektrikli ilk SUV'u olacak Türkiye'nin fikri ve sınai mülkiyet haklarına sahip olduğu TOGG, 2022'nin son çeyreğinde banttan indiğinde Avrupa'nın doğuştan elektrikli ilk SUV'u olacak. Öte yandan Türkiye'nin ilk otomobil batarya fabrikası kuruluyor. TOGG 2030 yılına kadar 5 farklı modelle tüketici karşısına geçmeyi hedefliyor.

Audi özel olarak ürettiği yeni elektrikli modelini tanıttı Audi özel olarak ürettiği yeni elektrikli modelini tanıttı Audi, türünün tek örneği elektrikli modeli S1 e-tron quattro Hoonitron'u tanıttı. Eşsiz tasarımı ile adeta gözleri üstüne çekti. Üretilen aracın ünlü driftçi Ken Block için özel olarak tasarlandığı belirtildi. Araç hakkında çok fazla bilgi verilmezken iki elektrikli motor kullanılması dikkat çekti.

 

YORUMLAR