12.07.2021 03:13
Külliye'den online uyarı: Avatara dikkat!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, çevrim içi oyun oynayan vatandaşları maruz kalabilecekleri bazı siber suçlarla ilgili uyardı.

Ebru Karatosun ANKARA

Dijital Dönüşüm Ofisince hazırlanan raporda “Çevrim içi oyunlarda da gerçek hayatı aratmayacak kadar ciddi suçlar işlenebiliyor. İkna teknikleri, manipülasyon ve sahte kampanyalarla gerçekleştirilen bu siber suçlara karşı dikkatli olmalısınız” uyarısı yer aldı. Raporda çevrim içi oyunlarda yaşanan bazı durumlarda hukuki süreçlere başvurulması gerektiği konusunda da değerlendirmeler yapıldı.

BU DURUMLARDA HUKUKA BAŞVURUN
Raporda yer alan uyarılar şöyle: Çevrim içi oyunlarda yapılan dolandırıcılıklar, çevrim içi oyun karakterinin (avatar) veya oyun eşyası gibi materyallerin, oyuncunun rızası olmaksızın ele geçirilmesi, kişilerin çevrim içi oyun hesaplarının ele geçirilmesi suç oluşturur. Bu olayların yaşanması durumunda hukuki süreç başlatabilirsiniz.

'Siberkondria' gençleri tehdit ediyor! 'Siberkondria' gençleri tehdit ediyor! Covid-19 nedeniyle yaşadığımız kaygı düzeyi yükseldikçe hastalık hakkında bilgi almak için yaptığımız internet aramaları da artıyor. Sağlık konusunda internette yapılan uzun araştırmalar ‘siberkondria’ kavramının önemli bir problem olarak karşımıza çıkmasına sebep oldu.
Siber güvenlikte üç yıllık yol haritası hazır Siber güvenlikte üç yıllık yol haritası hazır Türkiye’nin önümüzdeki üç yıl boyunca siber güvenlik alanında izleyeceği politikaları belirleyen Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı'na ilişkin genelge Resmî Gazete'de yayımlandı.

YORUMLAR