08.01.2022 12:15
Elon Musk eleştirilerin odağında: Tesla zammı araç sahiplerini kızdırdı

SpaceX ve Tesla şirketlerinin kurucusu ve CEO’su milyarder Elon Musk, eleştirilerin odağında. Çünkü ünlü girişimci, elektrikli araç şirketi Tesla’nın geliştirdiği otonom (sürücüsüz) sürüş teknolojisine zam yaptı.

Twitter’ı oldukça aktif kullanan Elon Musk, yine tartışılan bir açıklamaya imza attı. Ancak bu kez rakip şirketler, yetkililer ya da bir başkası hakkında konuşmadı. Musk, Tesla’nın otonom sürüş sistemine 2 bin dolar zam yaptığını duyurdu. 

Tesla’nın geliştirdiği tam otonom sürüş teknolojisinin fiyatı Kasım 2020’de 8 bin dolardan 10 bin dolara çıktı. Musk’ın açıklamasına göre ikinci kez zam gelen hizmetin fiyatı 17 Ocak’tan itibaren 12 bin dolar olacak. 

Pek çok Twitter kullanıcısı Musk’ın tweet’inin altına yüzlerce eleştiril yorum yazdı.

TAM OTONOM SÜRÜŞ DEĞİL

2 yıl içinde ikinci kez zam yapılan teknoloji aslında tam otonom sürüş de sağlamıyor. Araç sahibinin belli aralıklarla direksiyona dokunmasını gerektiren sistem, otomatik şerit değiştirme ve park etmenin yanı sıra bazı otoyollarda direksiyon yardımı da sağlıyor.

Şu anda tam otonom sürüş yasal olmadığı için henüz sistem tam anlamıyla kullanılamıyor. Bu arada, Elon Musk ilerleyen zamanlarda güncellemelerden dolayı yeniden zam yapacaklarını belirtti. 

Tesla, 475 binden fazla aracını geri çağırdı Tesla, 475 binden fazla aracını geri çağırdı Elon Musk'ın sahibi olduğu ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, "Model 3" ve "Model S" araçlarında kaza riskini artırabilecek kusurlar sebebiyle 475 binden fazla aracını geri çağırdı.

78 model aracı kumandayla kontrol ediyor! Tesla'ya rakip olacak 78 model aracı kumandayla kontrol ediyor! Tesla'ya rakip olacak Yozgat’ta oto elektrikçisi Hami Şahin ve yazılımcı arkadaşı Kadir Özoluk kafa kafaya verip 1978 model aracı kumandayla kontrol edebilecekleri bir sistem geliştirdi.

YORUMLAR