02.06.2022 09:51
Amber Alerts özelliği eklendi: Instagram ana sayfaya kayıp uyarıları düşecek

Instagram, ‘Amber Alert’ isimli uyarıları ekleyerek kayıp çocukların bulunmasına yardımcı olmak için bir adım atıyor. Söz konusu özellik, Instagram’ın ana şirketi Meta’ya ait bir diğer sosyal medya ağı olan Facebook’ta 7 yıl önce hayata geçirildi.

‘Amber Uyarıları’, kaçırılan çocukların yerinin tespit edilmesine yardımcı olan önemli bir araç olarak tanımlanıyor. Kolluk kuvvetlerinin izniyle başlatılan bu uyarılar, TV'lerde, metin mesajlarında ve sosyal medya ağlarında yayınlanır. Artık Instagram da Amber Uyarıları’nı aktif hale getiriyor ve ABD'de kullanıma sunuldu bile. Önümüzdeki birkaç hafta içinde toplam 25 ülkede kullanıma sunulacak bu özellik ile Amber Alerts kullanıcıların ana sayfalarına düşecek. Bu tür hayati öneme sahip uyarıların kullanıcıların ana sayfalarında yayınlanmasının nedeni ise milyonlarca kullanıcıya sahip olmalarından ötürü daha fazla kişiye ulaşabilecek olmaları. 

Uyarılar bu şekilde görünecek

Instagram'a Amber Alerts eklemek aslında oldukça mantıklı. Çünkü, gençler kısa mesajları görmezden gelebilir ancak Instagram'da genellikle düzenli olarak geziniyorlar. Ayrıca metin mesajları kayıp çocukların fotoğraflarını göstermek için bir bağlantıya tıklamanızı ister ve bu da pek çok kişi için zahmetli bir iş gibi görünüyor. Ancak Instagram doğrudan ana sayfanıza kayıp bir çocuğun fotoğrafını ve bilgilerini sunarak iletişimi kolaylaştırıyor. Bu arada, Amber Uyarıları bildirim şeklinde olmayacak, yalnızca kullanıcıların ana sayfalarına düşecek. Ancak belki de bu uyarıları hiçbir zaman görmeyebilirsiniz. Çünkü Instagram, yalnızca çevrenizde gerçekleşen bir kayıp vakasını karşınıza çıkaracak. 

INSTAGRAM, SADECE BÖLGENİZDEKİ KAYIPLARI BİLDİRECEK

Facebook, 2015 yılında Haber Kaynağına Amber Alerts özelliğini getirmişti. Instagram'a dönecek olursak,  konu hakkında açıklama yapan şirket, “Eğer bir uyarı alırsanız yakınınızda kayıp bir çocuk için arama yapılıyor demektir. Bu uyarıların kime gösterileceğini bilmek için profilinizde listelediğiniz şehir, IP adresiniz ve konum servisleriniz (eğer açıksa) dahil olmak üzere çeşitli sinyaller kullanıyoruz.” dedi. 

Instagram, özelliğin Arjantin, Avustralya, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Ekvador, Yunanistan, Guatemala, İrlanda, Jamaika, Güney Kore, Litvanya, Lüksemburg, Malezya, Malta, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Romanya, Güney Afrika, Tayvan, Ukrayna, Birleşik Krallık, BAE ve ABD’de kullanılacak. Ancak şu an için Türkiye’de kullanılamayacak. Belki ilerleyen dönemlerde ülkemizde de kayıp çocuklar için Amber Alerts aktif hale getirilir. 

Bir devir sona eriyor! Instagram profil fotoğrafları tek tıkla büyüyecek Bir devir sona eriyor! Instagram profil fotoğrafları tek tıkla büyüyecek Sosyal medya devi Instagram, küçük ama önemli bir özellik üzerinde çalışıyor. Yıllardır kullanıcılar profil fotoğraflarına tıklayamamaktan şikayetçi. İşte bu değişiyor…

Instagram NFT'ye bir adım daha yaklaştı: Dijital cüzdan geliyor Instagram NFT'ye bir adım daha yaklaştı: Dijital cüzdan geliyor Sosyal medya devi Instagram, geçtiğimiz aylarda NFT özelliği getireceğini açıklamıştı. Şirketin NFT koleksiyonları için yeni özellikler üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

 

Kaynak : The Verge
YORUMLAR