11.10.2021 14:24
Bağcılar'da bir polisi şehit eden zanlılar hakkında karar açıklandı

Bağcılar’da 2 polis memuruna ateş açan birini şehit edip, diğerini yaralayan zanlıların yargılandığı davada karar açıklandı. Mahkeme sanık Serdar Balta’nın ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl hapsine, Oğuzhan I. ile Reis B.’nin ise 1 yıl 8 ay hapsine hükmetti.

18 Temmuz 2020’de Bağcılar’da uyuşturucu satıcılarına karşı görev yapan polis memuru Erkan Gökteke’yi silahla ateş ederek şehit eden ve diğer polis memuru Yunus Nacar’ı da yaralayan sanıkların yargılandığı davada karar açıklandı.

"SUÇ İŞLEDİM, CEZASINI ÇEKECEĞİM"

Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Serdar Balta ile SSÇ (Suça Sürüklenen Çocuk) Oğuzhan I. ile Reis B.’nin avukatları hazır bulundu. Duruşmaya şehit polis memurunun yakınları ile olayda yaralanan polis memuru Yunus Nacar da katıldı. Duruşmada son sözü sorulan sanık Serdar Balta, “Bir suç işledim mecburen cezasını çekeceğim” dedi.

CEZAEVİNDE KAYATINI KAYBEDEN SANIĞIN DAVASI DÜŞTÜ

Kararını açıklayan mahkeme SSÇ Kadir A. hakkında açılan davanın cezaevinde hayatını kaybetmiş olması nedeniyle düşürülmesine karar verdi. Mahkeme sanık Serdar Balta’nın ise ‘nitelikli kasten öldürme’ ve ‘nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl hapis ile cezalandırılmasına karar verdi. Kararda Oğuzhan I. ile Reis B.’nin ise ‘suçluyu kayırma’ suçundan 1 yıl 8 ay hapislerine hükmedildi.

Şehit polis Erkan Gökteke 28 yaşında, evli ve 1 çocuk babasıydı.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 18 Temmuz 2020’de meydana gelen olay anlatılmıştı. İddianamede, polis memuru Erkan Gökteke ile Yunus Nacar'ın asayiş görevi yaptıkları sırada şüphelendikleri sanık Serdar Balta ve Kadir A.'yı durdurmak istedikleri ancak şahısların kaçtıkları anlatılmıştı. Polis memurlarının yaşanan kovalamacanın ardından sanıklar ile bir sokakta karşılaştıkları ve araçlarından indikleri sırada sanık Serdar Balta'nın silah ile polis memuru Yunus Nacar'a ateş ettiği belirtmişti. Balta’nın polis memuru Erkan Gökteke'ye de ateş ederek olay yerinden kaçtığı iddianamede belirtilmişti. İddianamede, sanık Serdar Balta’nın "kamu görevlisini kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve "kamu görevlisini öldürmeye teşebbüs etme" suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti.

Öte yandan, olayla ilgili yaşı 18'den küçük olan Kadir A., Oğuzhan I. ve Reis B. hakkında da Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca ayrı bir iddianame hazırlanmıştı. Kadir A., Oğuzhan I. ve Reis B. hakkında "kasten öldürmeye yardım etme" ve "kasten öldürmeye teşebbüse yardım etme" suçlarından 15'er yıla kadar hapis cezası talep edilmişti. Kadir A. yargılama devam ederken cezaevinde intihar etmişti.

Uygulamadan kaçarken polisi şehit ettiler Uygulamadan kaçarken polisi şehit ettiler Yalova'da kısıtlama uygulama noktasından kaçmaya çalışan bir otomobil, çarptığı polis memurunu şehit etti.

Polisi şehit eden katillere müebbet hapis Polisi şehit eden katillere müebbet hapis Diyarbakır’da yaklaşık 1 yıl önce polis memuru Atakan Arslan’ı şehit eden 2 kişiye müebbet hapis cezası verildi.

Kaynak : İHA
YORUMLAR