12.11.2021 10:17
İznik Gölü'nde korkutan görüntü

Türkiye’nin beşinci büyük gölü olan İznik Gölü’ndeki kuraklık görüntüsü ileri boyutlara ulaştı. Kıyıdan 200 metre çekilen gölün son görüntüsü endişelerin artmasına neden oldu.

Türkiye’nin beşinci büyük gölü olan İznik Gölü’ndeki kuraklık hat safhaya ulaştı. Kıyıdan 200 metre çekilen gölde yaşayan ördeklerin görüntüsü ise tedirginliği iki kat arttırdı.

İznik Gölü su çekilmesinden dolayı her geçen gün kötüye gidiyor. İlçenin en büyük iskelesi su çekilmesinden dolayı endişe veren bir görüntü oluşturdu.Marmara Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin ise beşinci büyük doğal gölü olan İznik Gölü, 80 metre ile derinliği en fazla olan tektonik bir tatlı su gölü olarak kayıtlarda yerini alıyor.


İznik Gölü su çekilmesinden dolayı her geçen gün kötüye gidiyor. 

Fakat son zamanlarda kuraklık ve tarımsal alanlarda kullanılan su yüzünden İznik Gölü kıyıdan 200 metre çekildi. İznik’e bağlı Çakırca Mahallesi'nde büyük iskele su çekilmesinden dolayı endişe veren bir görüntü oluşturdu.Kayıklar karaya otururken gölde yaşayan ördeklerin susuzlukla mücadelesi kameralara yansıdı. Göl kıyısında işletmesi bulunan Aysel Güleç, “Bir önceki yıl daha kötüydü düzelir sandık ama şimdi resmen bir felaket. Görüyorsunuz kayıklar, ördekler karada çok üzülüyoruz. Yetkililerden acil yardım bekliyoruz” dedi.

Kuraklık nedeniyle suların çekildiği barajda tarihi yapılar ortaya çıktı Kuraklık nedeniyle suların çekildiği barajda tarihi yapılar ortaya çıktı Kuraklık etkisini göstermeye devam ediyor. Adana’nın Kozan ilçesindeki baraj gölünde kuraklık nedeniyle sular çekildi. Suların çekilmesiyle Bizans ve Roma dönemlerine ait tarihi yapılar gün yüzüne çıktı.
Kuraklık safranı da vurdu! Fiyatlar yüzde 250 arttı Kuraklık safranı da vurdu! Fiyatlar yüzde 250 arttı İran’da kış ve ilkbahar mevsimlerinin kurak geçmesi nedeniyle üretimde düşüşler meydana geldi. Özellikle safran fiyatları geçen yıla göre yüzde 80-90’a yakın arttı. Safran çiçeğinin fiyatı geçen yıla göre yüzde 250 arttı ve buna bağlı olarak safranın fiyatı da yüzde 80-90 yükselmiş durumda. Safran mutluluk hormonlarını artırıyor ve insana neşe veriyor." dedi.

Kaynak : İHA
YORUMLAR