25.11.2021 10:14
Şanlıurfa'da tarihi değiştirebilecek çalışma!

Tarihin seyrini değiştirebilecek kalıntılara ulaşılan Göbeklitepe ve çevresi bilim adamlarının merakını cezbederken, Japon bilim adamlarından oluşan bir ekibin de tarihi kalıntıları araştırmak için Şanlıurfa'nın Ayanlar bölgesine geleceği öğrenildi. Bölgedeki kazı alanları içinde ara istasyonlardan biri olan Ayanlar Höyük'de yapıalcak kazı çalışması tarihin seyrini değiştirebilir.

Japon bilim adamlarından oluşan bir ekibin Şanlıurfa'nın Ayanlar bölgesinde bulunan tarihi kalıntılarda araştırma yapmak üzere Türkiye'ye geleceği bildirildi.

Japonya basınında yer alan haberlere göre, Tokyo Üniversitesi ve Chiba Teknoloji Enstitüsü gibi kurumlarda çalışan araştırmacılardan oluşan grubun Fırat Nehri havzasında yer alan Şanlıurfa'nın eteklerindeki Ayanlar'da kazı çalışmaları yapacağı kaydedildi. Bölgede yapılacak kazıların bilimsel araştırmaların seyrini değiştirebileceği ifade edilirken, Japon ekibin Ayanlar'daki çalışmalarına önümüzdeki yaz itibariyle başlayacağı belirtildi.

GÖBEKLİTEPE'YE 30 KM UZAKTA

İnsanlığın en eski anıtsal yapılarına ev sahipliği yapan dünyaca ünlü Göbeklitepe'den yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan ve Ayanlar Höyük olarak da bilinen bölge 2013 yılında yapılan yüzey araştırmaları sırasında keşfedilmişti. Anıtsal Neolitik Çağ yerleşimleri konusundaki bilimsel araştırmaların seyrini değiştirebileceği belirtilen 14 hektarlık bölge bilim camiasında heyecan uyandırmıştı.

GÖBEKLİTEPE VE KARAHANTEPE ANA İSTASYON

Geçtiğimiz Eylül ayında arkeoloji dünyasında ve tarih çevrelerinde ciddi yankılar uyandıran Göbeklitepe ile birlikte Karahantepe'de yapılan kazı çalışmaları birçok bilim adamının ilgisini çekmişti. Kültür ve Turizm Bakan​ı Mehmet Nuri Ersoy'da, çalışmalar sonucunda bölgede çok sayıda dikilitaş tespit edildiğini belirtmiş ve Karahantepe ana istasyon noktasının 2022 yılında ziyaretçilere açılacağını duyurmuştu.

Karahantepe'de yapılan kazı çalışmalarında bölgede ilk kez anıtsal yapılarla karşılaşılmıştı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Göbeklitepe paylaşımı! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Göbeklitepe paylaşımı! Cumhurbaşkanı Erdoğan Göbeklitepe’deki dikilitaşın bir örneğinin New York’taki BM binasında sergilenmeye başlamasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Göbeklitepe'nin tarihi birkaç bin yıl geride Göbeklitepe'nin tarihi birkaç bin yıl geride Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Konya’nın Çumra ilçesindeki 9 bin 400 yıllık Çatalhöyük kazı alanındaki Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezinin temelini attı.

Kültür Bakanı Ersoy: Göbeklitepe çevresinde 11 tepe daha bulduk Kültür Bakanı Ersoy: Göbeklitepe çevresinde 11 tepe daha bulduk Tarihin sıfır noktası olarak nitelendiren Göbeklitepe'nin çevresinde yapılan çalışmalar sonrası 11 tane daha tepe bulundu.

Kaynak : İHA
YORUMLAR