12.01.2022 11:06
Zigana Tüneli'nde ışık göründü! Yıl sonunda hazır

Avrupa'nın ve Türkiye'nin en uzun çift tüplü karayolu tüneli olacak 14,5 kilometrelik yeni Zigana Tüneli'nde ışık göründü. 2022'nin sonunda tamamlanıp, hizmete açılacak Zigana Tüneli büyüklüğüyle dünyada da ikinci sırada olacak.

Doğu Karadeniz Bölgesi'ni Orta Doğu, Kafkaslar ve İran'a bağlayan tarihi İpek Yolu'nun geçtiği güzergahta 17 Mart 2017 tarihinde temeli atılan ve o gün bugündür devam eden rüya proje yeni Zigana Tüneli'nin inşaatında çift tüpte de ışık görünerek kazı işlemi tamamlandı. 500 personelin 7 gün 24 saat görev yaptığı tünel, bittiğinde Trabzon Gümüşhane arası araçla 1,5 saat olan ulaşım 40 dakikaya düşecek.

TÜRKİYE'DE İLK UYGULAMA

Yeni Zigana Tüneli, Türkiye ve Avrupa’nın en uzun tüneli olmakla birlikte bunun yanında Türkiye’de yine karayolları tünellerinde ilk defa düşey şaft ile birlikte havalandırma sistemi kullanılan ilk tünel olacak. 3 noktada en uzun şaft 400 metre olmak üzere toplam 6 tane şaft olacak ve bu özelliği ile de Türkiye’de ilk uygulama olacak.
Kazısı tamamlanan yerlerde nihai beton kaplama imalatları da devam ederken, bu kaplamalarda da yaklaşık yüzde 80 seviyesinde ilerleme sağlandı. Tünelin bir aksilik yaşanmaması halinde 2022 yılı sonunda hizmete girmesi planlanıyor.

Yeni Zigana Tüneli inşaatında sona yaklaşıldı: Işığı görmeye son 350 metre Yeni Zigana Tüneli inşaatında sona yaklaşıldı: Işığı görmeye son 350 metre Trabzon-Gümüşhane kara yolu üzerinde yapımı devam eden yeni Zigana Tüneli Projesi’nde ışığı görmeye 350 metre kaldı. Tamamlandığında dünyanın üçüncü, Avrupa’nın ve Türkiye’nin ise en uzun çift tüplü kara yolu tüneli olacak.

Çalışmalar sürüyor! Yeni Zigana Tüneli'nde ışık yıl sonunda görünecek Çalışmalar sürüyor! Yeni Zigana Tüneli'nde ışık yıl sonunda görünecek Tarihi İpek Yolu'nun geçtiği güzergahta yapımı süren ve tamamlandığında dünyanın üçüncü, Avrupa’nın ise en uzun çift tüplü karayolu tüneli olacak yeni Zigana Tüneli’nde ışık yıl sonunda görünecek.

Kaynak : İHA
YORUMLAR