26.09.2021 09:59
Yargıtay'dan emsal 'alkolmetre' kararı

Kronik rahatsızlığından dolayı koronavirüs salgını sebebiyle alkolmetreyi üflemek istemeyen ve 3516 lira ceza yiyen sürücüye müjdeli haber Yargıtay'dan geldi. Yüksek Mahkeme, sürücünün cihazı üflemek yerine gerekirse kan tahlili yapılmasını istemesinin kabul edilebilir gerekçe olduğuna hükmetti.

Yargıtay'dan sürücüleri yakından ilgilendiren alkolmetre kararı geldi. Trafik polislerinin uygulama noktasında durdurduğu kronik rahatsızlığı bulunan sürücü, alkolmetreyi üflemek istemediğini belirterek gerekirse hastanede kan verip alkol kontrolü yaptırabileceğini belirtti. Buna rağmen 3516 lira trafik cezası yiyen sürücünün ehliyetine de 2 yıl süreyle el konuldu. Hayatının şokunu yaşayan sürücü Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurdu.

Mahkeme itirazın reddine hükmetti ancak aylar sonra Adalet Bakanlığı, bu kararının kanun yararına bozulmasını talep etti. Bakanlığın talebi üzerine devreye giren Yargıtay 19. Ceza Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza atarak kronik rahatsızlığı bulunan kişinin Covid-19 hassasiyetinin anlaşılabilir bir talep olduğuna dikkat çekti.

İMTİNA EDİLMESİ KABUL EDİLEBİLİR

Kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin koronavirüs salgını nedeniyle ağza temas ederek nefes üflemek suretiyle alkol miktarı ölçme şeklinde çalışan teknik cihazın üflenmesinden imtina etmesinin kabul edilebilir olduğu ifade edilen kararda, sürücünün alkol miktarını ölçme yönteminin yalnızca teknik cihaz olmadığı, bunun kan tahlili ile de ortaya konabileceği belirtildi.

Kararda şu ifadeler yer aldı: Dosya içeriğine göre kronik rahatsızlığı olan kabahatli gibi kişilerin kendilerini korumak adına bu tür alternatif yollara başvurma isteğinin alkolmetreyi üflemekten imtina etme kastı olarak yorumlanamayacağı, nitekim kendisinin yaklaşık 1 saat sonra hastaneden kan tahlili aldığı ve kanında alkol tespit edilemediği aşikardır. Kanun yararına bozma talebinin kabulüyle 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararının bozulmasına, uygulanan idari yaptırım kararının kaldırılmasına oy birliğiyle karar verildi.

Yargıtay'dan emsal 'yanlış konulan yakıt' kararı Yargıtay'dan emsal 'yanlış konulan yakıt' kararı Akaryakıt istasyonunda pompa görevlisinin araca dizel yerine benzin koymasıyla aracında büyük maddi zarar meydana gelen sürücünün yıllar süren davasında emsal nitelikte bir karar çıktı. Yargıtay, zarardan bayi ile sağlayıcı şirketin sorumlu olduğuna hükmetti.

Patronun fazla mesai oyununu Yargıtay bozdu Patronun fazla mesai oyununu Yargıtay bozdu Milyonlarca özel sektör çalışanını yakından ilgilendiren bir karara imza atan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, tarih bulunmayan iş sözleşmesinin; yıllık 270 saat fazla mesai ücretinin, ücret içinde olduğuna dair hükmü geçerli kabul edilemeyeceğine karar verdi.

Yargıtay'dan emsal trafik kazası kararı Yargıtay'dan emsal trafik kazası kararı Her ay onlarca ocağın sönmesine sebep olan trafik kazalarıyla alakalı Yargıtay’dan emsal nitelikte bir karar çıktı. Yüksek Mahkeme; buzlu yolda kış lastiği veya zincir takmadan yola çıkan ve teker kayması sonucu kaza yaparak ölüme neden olan şoförün, ‘bilinçli taksirle’ öldürmeden sorumlu olduğuna hükmetti.

Kaynak : İHA
YORUMLAR