05.10.2021 09:23
2 bölge, 7 il için kuvvetli sağanak uyarısı | 5 Ekim 2021 hava durumu

Meteoroloji'den edinilen bilgilere göre Karadeniz, Doğu Anadolu bölgesinde karla karışık, Marmara bölgesinin sahil kesimlerinde kuvvetli yağış bekleniyor. Hava sıcaklığının ise yurdun kuzey ve doğu kesimlerinde 2 ila 4 derece azalacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'den yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova çevreleri, Kırklareli kıyıları ile Bursa ve Balıkesir’in kuzey kesimlerinin yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Erzurum, Kars ve Ardahan çevrelerinin yükseklerinde (2000 metre ve üzeri) karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların; Sinop, Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum, Kars ve Ardahan çevreleri ile Kastamonu’nun kıyı, Samsun’un batı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

SICAKLIK 4 DERECE DÜŞECEK

Hava sıcaklığının yurdun ise kuzey ve doğu kesimlerinde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzeyli, Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın güneybatısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:
Ankara: Parçalı ve az bulutlu 20
İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 21
İzmir: Az bulutlu ve açık 27
Adana: Az bulutlu ve açık 31
Antalya: Az bulutlu ve açık 29
Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı (Yağışların; batı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor) 18
Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı (Yağışların yer yer kuvvetli olması bekleniyor) 18
Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, yükseklerinin (2000 metre ve üzeri) karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı (Yağışların akşam saatlerinden sonra yer yer kuvvetli olması bekleniyor) 13
Diyarbakır: Az bulutlu ve açık 27

Uyarı üstüne uyarı geldi: Karadeniz'i sağanak vuracak Uyarı üstüne uyarı geldi: Karadeniz'i sağanak vuracak Karadeniz'de bugün etkili olan sağanak yarın sabahın ilk saatlerinden itibaren yer yer kuvvetinin artıracak. Vatandaşların su baskınları ve taşkınlara karşı tedbirli olmaları istendi.

Meteoroloji'den il il sağanak uyarısı | 4 Ekim 2021 hava durumu Meteoroloji'den il il sağanak uyarısı | 4 Ekim 2021 hava durumu Meteoroloji'den edinilen bilgilere göre yurt genelinde bugün sağanak yağış etkili olacak.Yağışlar yarından itibaren etkisini artırırıken sıcaklıklar da mevsim normallerinin altına düşecek. Karadeniz ve Doğu Anadolu başta olmak üzere sağanak Rize ve Artvin'de kuvvetli bekleniyor.

Kaynak : İHA
YORUMLAR