06.10.2021 09:19
Hesap işlemleri ücretine Yargıtay ‘dur’ dedi

Milyonlarca banka kullanıcısını ilgilendiren emsal bir karara imza atan Yargıtay, bankaların hesap açma-kapama işlemleri ve hesap cüzdanı yazdırma işlemlerinden ücret alamayacağına hükmetti.

Yıllardır kullanmadığı banka hesabını kapattırmak isteyen tüketici bankanın 'hesap kapatma' ücreti istemesi ile şaşkına döndü. Konuyu Tüketici Hakem Heyeti’ne bilfiren tüketici bankaya işlem ücreti olarak 10 lirayı ödediğini bunun haksız kazanç olduğunu iletti.

Heyet, tüketicininaleyhine karar vererek talebi reddetti. Hukuksuzluğun peşini bırakmayan tüketici, bu kez 1. Tüketici Mahkemesi’nin kapısını çaldı.

Tüketici Hakem Heyeti kararının iptal edilmesini talep eden tüketici, banka tarafından tahsil edilen hesap işletim, hesap özeti, revizyon, aidat, yarı yıl veya benzer adlarla yapılan ücret kesintilerinin iadesini talep etti.

MAHKEME 'YASAL DEĞİL' DEDİ

Mahkeme; davalı banka tarafından finansal tüketicilerden alınacak ücretlere ilişkin usul ve esaslar hakkındaki yönetmeliğindeki, ‘Hesap açma ve kapama işlemleri ile hesap cüzdanı yazdırma işlemlerinden herhangi bir ücret alınamaz’ düzenlemesine dikkat çekti. Davacıdan hesap kapama ücreti adı altında tahsil edilen 10 TL’nin yasal olmadığına hükmetti.

Adalet Bakanlığı’nın kanun yararına bozma talebini değerlendiren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, dava dosyasını Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’ne gönderdi. Emsal nitelikte bir karara imza atan 11. Hukuk Dairesi, bankayı haksız buldu. Kararda şöyle denildi: “Hesapla ilgili incelenmesi gereken hesap hareketleri kapsamının geniş olması göz önüne alınarak, özel bilgiyi gerektiren uyuşmazlık konusunda bilirkişi görüşü alınmaksızın eksik inceleme ve hatalı, değerlendirme ile yazılı şekilde karar verilmesinin usul ve yasaya aykırı olduğu ileri sürülmüştür. Bilirkişi, ya sadece özel veya teknik bilgiyi mahkemeye iletir veya bu bilgileri, vakalara uygulamak suretiyle varmış olduğu sonuçlara işaret eder yahut da özel veya teknik bilgilerden hareket ederek vakaların tespiti biçiminde beliren bir işlevi yerine getirir. Hakimin dosya içindeki belgeleri inceleyerek, maddi vakayı belirlemesi ve buna göre doğru hukuki değerlendirme yaparak sonuca varması yetki alanındadır. Somut olayda hesap kapama ücretinin belirlenmesi özel ve teknik bilgiyi gerektirmediği için bilirkişiden rapor alınmasına da gerek bulunmamaktadır. Tüm bu nedenlerle eksik inceleme ve hatalı değerlendirme ile karar verildiğinden söz edilemez. Bu durum karşısında karara yönelik kanun yararına temyiz isteminin reddi gerekmiştir. Açıklanan nedenlerle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kanun yararına bozma talebinin reddine oy birliği ile karar verilmiştir.”

Yargıtay'dan emsal karar: Haksız şartlar geçersizdir Yargıtay'dan emsal karar: Haksız şartlar geçersizdir Yargıtay, emsal nitelikte bir karara imza atarak tüketiciye akdedilen sözleşmelerde yer alan haksız şartların kesin olarak hükümsüz olduğuna karar verdi.

Yargıtay'dan emsal karar: Mantık evliliğine tazminat cezası Yargıtay'dan emsal karar: Mantık evliliğine tazminat cezası Yargıtay, para için kendisinden 47 yaş büyük erkekle ‘mantık evliliği’ yapan kadının, kocasına 10 bin lira tazminat ödemesine hükmetti.

Eşit işe eşit ücret vermeyen patron yandı! Yargıtay'dan emsal karar Eşit işe eşit ücret vermeyen patron yandı! Yargıtay'dan emsal karar Bir fabrikada çalışan kadın işçi, kendisiyle aynı işi yapan erkek işçilerin daha fazla ücret aldıklarını iddia ederek mahkemeye başvurdu. Yıllar süren davada son sözü söyleyen Yargıtay, 'eşit işe eşit ücret' dedi, kadın işçiye tazminat ödenmesi gerektiğine hükmetti.

Kaynak : İHA
YORUMLAR