09.10.2021 13:13
Bozuk yollar şifa oldu! Böbrek taşını düşürmek isteyen bu köye uğruyor

Böbrek taşı rahatsızlığı çeken bazı köylülerin, taşları köyün bozuk yollarında traktörle yolculuk yaparken dökmesi üzerine Sorgun köyü, bunu tedavi yöntemi olarak uygulamaya başladı.

Bursa'nın Keles ilçesine bağlı olan Sorgun köyünde yaşayan vatandaşlar, böbrek rahatsızlığı çektiklerinde hastaneye gitmek yerine köyün bozuk yollarında traktörle yolculuk yaparak şifa arıyor. 

Bozuk yollarında birçok kişinin böbrek taşı düşürmesiyle ünlenen Sorgun köyünde, traktör römorkunda zıplayarak yolculuk yapanların böbrek taşları kısa sürede düşüyor. Böbrek taşı düşürmek isteyen çok sayıda insan, köye gelerek traktörle yolculuk yapıyor.

"RAHATSIZLIK ÇEKENLERE YOLCULUK YAPTIRIYORUZ"

Köy yollarında birçok kişinin böbrek taşı düşürdüğünü ifade eden köylüler, "Yollarımız bozuk olduğu için araba veya traktörle yolculuk ederken çok fazla zıplıyoruz. Yollar yolculuk edenleri zıplattığı için böbrek taşı rahatsızlığı nedeniyle hastaneye giden bazı insanlar taşlarını yolda düşürdü. Biz de bunun üzerine böbrek taşı rahatsızlığı çekenlere yollarda traktör römorku ve arabayla yolculuk yaptırıyoruz. Bu sayede kısa sürede taşlarını döküyorlar. Çok sayıda kişi taşını döktü" dedi.

Her 100 çocuktan 5’inin böbrek taşı var Her 100 çocuktan 5’inin böbrek taşı var Yetişkin hastalığı gibi görülen böbrek taşı problemleri çocuklarda da sık karşılaşılabilen sorunlardan biri.

Baş ağrısı ile gitti böbrek nakli oldu Baş ağrısı ile gitti böbrek nakli oldu Baş ağrısı ile başvurduğu hastanede böbrek hastası olduğunu öğrenen Gökhan Gülen ağabeyinden alınan böbrekle sağlığına kavuştu.

Böbrek hastaları pandemide evde diyalizi tercih etti Böbrek hastaları pandemide evde diyalizi tercih etti Pandemi döneminde diyaliz merkezlerine gitmek istemeyen hastaların evde uygulanan bir tedavi olan periton diyalizini tercih ettiğini söyleyen Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Bölümünden Doç. Dr. Ayça İnci “Periton diyalizi yapan hastalarımız tedavilerine evlerinde devam ettikleri için sosyal izolasyonlarını tam olarak sağlayabiliyor, enfeksiyondan daha rahat korunabiliyor” dedi.

Kaynak : İHA
YORUMLAR