13.10.2021 15:51
Ege'de dosta güven düşmana korku veren tatbikat

Ege'de uluslararası sularda gerçekleştirilen Anadolu Yıldızı-2021 arama ve kurtarma tatbikatı nefes kesti. Deniz, hava, kara, sahil güvenlik ve jandarma komutanlıklarının katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatta ortaya çıkan görüntüler dosta güven düşmana korku saldı.

Ege Ordusu Komutanlığı koordinesinde, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı unsurlarının katılımıyla icra edilen Anadolu Yıldızı-2021 Arama Kurtarma Tatbikatı, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir, Ege Ordusu Kurmay Başkanı Tuğgeneral Selçuk Yavuz ve Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Serkan Tezel’in katılımıyla başladı.

GERÇEĞİNİ ARATMADI

Anadolu Yıldızı-2021’in ilk aşamasında, Ege Denizi’nin uluslararası suları ve hava sahasında, Türk Arama Kurtarma Bölgesinde tehlikede bulunan kuru yük gemisinden alınan yardım çağrısı üzerine ekipler harekete geçti.

Yunanistan’ın İskiri ve İpsara adalarının arasında kalan bölümde gerçekleşen senaryo gereği olayda, yanan ve batan kuru yük gemisinin yardım çağrısı Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezine bildirildi. Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezinin başlattığı harekatta, senaryo gereği imkanların yetersiz olması nedeniyle Hava Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezinden yardım talebinde bulunuldu. Talep üzerine, Hava Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından; kara ve deniz kuvvetleri komutanlıkları arama kurtarma koordinasyon merkezlerine müşterek arama kurtarma harekatı başlatma emri verildi.

OPERASYON NEFES KESTİ

Olayın gerçekleştiği bölgeye Kara Kuvvetleri Komutanlığından 1 arama kurtarma helikopteri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 1 fırkateyn, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 1 arama kurtarma uçağı ve 1 arama kurtarma helikopteri ile Sahil Güvenlik Komutanlığından 2 sahil güvenlik korveti, 4 sahil güvenlik botu, 1 arama kurtarma uçağı ile 2 arama kurtarma helikopteri sevk edildi.

Nefes kesen tatbikatta, kuru yük gemisindeki düzensiz göçmenleri temsilen 4 cansız manken ve 6 personel denize bırakıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığına ait havada 6 saat görev yapabilen CN-235 Casa arama kurtarma uçağı, kazazedeleri tespit etmek için olay mahalline geldi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait CN-235 Casa arama kurtarma uçağı ile bölgeye kurtarma botu ve arama kurtarma ihtisaslı personellerin bırakılırken, bölgeye intikal eden Sahil Güvenlik arama kurtarma helikopteri ve tamamen Türk mühendisleri tarafından dizayn edilerek Türk tersanelerinde inşa edilen Sahil Güvenlik botları toplamda 2 kazazedeyi kurtardı.

TATBİKATİ 9 ÜLKEDEN 15 GÖZLEMCİ İZLEDİ

Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik komutanlıklarına ait arama kurtarma helikopterlerinin toplam 3 kazazedeyi kurtarmasının ardından Türk mühendisler tarafından inşa edilen TCSG Dost’a ait hızlı kurtarma botları tarafından da 2 kazazede kurtarıldı. Kazazedelerin sağlık kontrollerinin yapılmasının ardından en yakın sağlık merkezine intikalleri sağlandı.

Tüm kazazedelerin kurtarılmasının ardından yardım çağrısında bulunan gemideki yangını söndürmek için harekete geçildi. Senaryo gereği yanan gemi, saatte bin 200 metreküp deniz suyunu 120 metre mesafeye atabilen TCSG Dost ve Sahil Güvenlik botunun müdahalesiyle söndürüldü.

Yerli ve yabancı gözlemciler ile basın mensuplarının TCSG Güven gemisinden takip ettiği tatbikata 9 ülkeden 15 gözlemci katıldı.

İKİNCİ AŞAMA YARIN KARADA

Tatbikatın ikinci safhası ise yarın İzmir Menemen Dumanlı Dağında gerçekleştirilecek. Anadolu Yıldızı-2021’in kara safhasında, bu kez kaybolan dağcılar için harekete geçilecek. Jandarma Genel Komutanlığı ‘Acil Konum Belirleme Sistemi’nin fiilen deneneceği operasyonda, jandarma ekipleri tarafından arama-kurtarma harekatı başlatılacak. Senaryoya göre, karadan aramanın yeterli olmaması nedeniyle, Jandarma Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından Hava Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezinden yardım talebinde bulunulacak. Yardım talebi üzerine Hava Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi görevlendirilerek müşterek arama kurtarma harekatı başlatılacak.

İran Azerbaycan sınırında savaş tatbikatı İran Azerbaycan sınırında savaş tatbikatı İran, iki tugayla birlikte 10 bini aşkın askerini Azerbaycan sınırına sevk etti. Kara birliklerine ek olarak İran savaş uçakları, SİHA ve helikopterler bölgede devriye uçuşları gerçekleştiriyor

Dev tatbikat başladı, savaş gemileri birer birer denize açıldı Dev tatbikat başladı, savaş gemileri birer birer denize açıldı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 25 bin personelin katılımıyla Ege ve Akdeniz’de düzenlenen DENİZKURDU-2021 Tatbikatı, savaş gemilerinin sabah saatlerinde limanlardan ayrılması ile birlikte başladı. İzmit Körfezi’nde ilk tatbikatlarını yaparken havadan görüntülenen savaş gemileri, nefes kesti.

Mehmetçik, NATO tatbikatı için Bulgaristan'a geçti Mehmetçik, NATO tatbikatı için Bulgaristan'a geçti NATO Steadfast Defender 2021 Tatbikatı ve bu tatbikatla ilişkilendirilmiş 26 ülkeden 30 binin üzerinde personelin katıldığı Defender Europe 2021 Tatbikatı'nda görev alacak ikinci grup, Romanya'ya gitmek üzere Hamzabeyli Sınır Kapısı'ndan çıkış yaptı.

Kaynak : İHA
YORUMLAR