Anlat Derdini Feridun Ağabeye

Anlat Derdini Feridun Ağabey'e

"Sayın Feridun Ağabey, selamünaleyküm. Ağabey ben gecede 2-3-4 sefer idrara kalkıyordum. Şikâyetimle ilgili Antalya Atatürk Devlet Hastanesine başvurdum. Beni muayene eden doktor M.Y. hiçbir tahlil yapmadan, 'yarın gel prostat ameliyatı yapayım' dedi. Ertesi gün gittim ve beni ameliyat etti. 16.03.2018 tarihinde yaşadığım ameliyat sonrası o gün bugündür idrarımı tutamaz oldum. Tuvalette bir damla yok, hep kaçırıyorum. Ayda 4-5 paket bez kullanıyorum. Hacıyım, namaz kılıyorum ama bu özrüm sebebiyle camiye gidemiyorum. Zor durumdayım. Isparta’ya özel bir hastaneye gittim. Antalya Akdeniz Üniversitesine gittim. Doktor hatası dediler. (Antifisiyel sfinkter) takılması lazım dediler. Ben emekliyim 1930 lira maaş alıyorum. Evim kira. Takılacak olan alet ise 13.000 lira. Gücüm yok. Ne yapmam gerekiyor. Bana bir yol gösterirseniz Allah razı olsun sayenizde belki yetkililer duyar. Bana o aleti taktırırlar veya tedavisi varsa tedavi olurum. Rahat rahat camiye gider ibadetimi yapar bu dertten kurtulurum. Sizlere de ölene kadar dua ederim. En derin sayılarımla” diyen Antalya Kepez’den Zülfü Özkul beyefendi, öncelikle Allahü teala acil şifalar versin. İnşallah bir hayır kurumu veya bir hayır sahibi okur da size bu konuda yardımcı olur. Bize ulaşan olduğunda kendilerine iletişim bilgileriniz ve epikriz raporunuz mevcuttur. Ancak bu sebeple bir hatırlatmada bulunalım ki böylesi operasyon veya ameliyat gerektiği söylenen durumda hiç olmazsa iki ayrı hekime sorup onların da fikrini aldıktan sonra karar vermek çok isabetli olur. Diğer yandan söylediğinizde bir yanlış yok ise sizi ilk görüşte ameliyata alan hekim arkadaşa da “bu ne acele?” diye sormak gerekir. Riskini getirisini götürüsünü hesap etmeden bir insan hemen operasyona alınır mı?
 
Elektrik faturası için İSKİ'den ekstre istediler
 
Kıymetli Feridun Ağabey,
 
CK Boğaziçi Elektrik tarafından, Mart - Temmuz 2019 tarihlerinde faturaya yansıtılacak harcama olmadığı notuyla bana elektrik faturası kesilmedi. Sayacın arızalı olacağını tahmin ederek şirkete başvurdum. İlk başlarda başvurumu almadılar. İkinci kez aramamdan sonra arıza kaydı alıp daha sonra da sayacı değiştirmişler.
Değişimden sonraki ilk gelen faturamda 08-2019 dönemi faturada 41,4 KWH eski sayaçtan ölçülen tüketim faturaya yansıtılmış.
04.10.2019 tarihli faturamda da arızalı sayaçtan kaynaklanan 351 TL'lik ek bir tutar gözükmektedir. Arızalı sayaçtan veri alamadıkları için bir önceki yılın aynı dönemlerinde gönderilen fatura tutarlarının KDV’li hâliyle 10-2019 dönemi faturasına işlenmiş.  
Şimdi soruyorum. Madem sayaç arızalı niçin sayaç okuyucu eleman arızayı bildirmedi? Ve arızayı bildiren bana ceza gibi fatura yansıtılmaktadır. Arızalı sayaçtan veri alınamamış ama 08-2019 tarihli faturaya 41,4 KWH tüketim nasıl yansıtıldı?
2018 yılında ailecek evde bulunduğumuzdan faturalarımız normal geldi. Ancak 25 Mayıs ve 21 Temmuz tarihleri arasında yaklaşık iki aylık bir sürede eşim ve çocuklarım evde yoklardı ben de gece yarısından sonra eve geldim. Dolayısıyla evde çamaşır ve bulaşık makineleriyle fırın, ütü ve buzdolabımız çalışmadı. Çamaşırlar dışarıda yıkanmış ve ütülenmiş. Takdir edersiniz ki bu aletlerin tükettiği enerjinin bedeli faturanın en önemli kalemleridir. Neticede kullanmadığımız elektriği ödemek zorunda değilim.
2018 yılındaki ödediğimiz faturalar zaten %18 KDV’li. Şimdiki gelen faturada o senenin KDV’li ödenmiş miktarı yansıtılmış ve o KDV’li miktarın üzerine bir %18 daha eklenmiş. Dolayısıyla iki kere KDV ödemek zorunda bırakılmışım. Bunun da düzeltilmesini arz ederim.
Bu şekilde yazdığım CK Elektrik şirketi İSKİ’den su ekstresi alıp bunu ispat etmemi istiyor. Su temel ihtiyaçtır. Evde kimse yok ve elektrik sarfiyatı ancak ben eve gittiğimde gerçekleşmiş. Ve elektrikten çok su kullanmışımdır. Bu nasıl bir mantıktır ki su ekstresi ile elektrik tüketimi kıyası yapılacak ve ona göre başvurum tekrar değerlendirilecekmiş.
 
A.A – İstanbul