Anlat Derdini Feridun Ağabeye

Anlat Derdini Feridun Ağabey'e

 
Feridun Ağabey, dünya çapında ilk yüze giremeyen üniversitelerimiz korona tedbirleri kapsamında ne yapacaklarını şaşırdı. Sınavlar konusunda aldıkları kararları yazboza döndü.
Öğrencilere kâbus yaşatır duruma düşüldü.
Uzaktan yani online sınavlarda kopya çekmeme ihtimali abesle iştigaldir. Hâl böyle iken, geçtiğimiz günlerde 250 bin öğrenciye online sınav yapan sonucu da ertesi günü ilan eden Anadolu Üniversitesi ve ATAAÖF hiç tepki almadı. Yine Ankara İlahiyat, Sivas Cumhuriyet Devlet Üniversiteleri ile özel üniversitelerden Medipol Üniversitesinin aldığı kararlar sosyal medyada patlama yaptı.
Geçtiğimiz günlerde 1700 öğrenciye online sınav yapan Ankara İlahiyat Fakültesi bir kişinin şikâyeti ile başladığı iddia edilen "sınavlar iptal edilecek" kararı öğrenciler arasında şok etkisi yaptı. Okulun resmî olmayan son kararına göre iptal edilen vize sınavlarının bir kez daha 30/31 Mayıs'ta final sınavlarının da 6/7 Haziran'da yapılacağı söylentileri tepkilere neden olurken net açıklama yapılmıyor.
Sivas Cumhuriyet Üniversitesinin sınav şekli de öğrencileri şaşırtan ikinci bir olay. Cumhuriyet Üniversitesi Rektörünün "öğrencilerin soruları tek tek göreceğini ve cevaplanan sorularda geri dönüşün olmayacağını, bir soru cevaplandırılmadan diğer soruya geçilemeyeceğini" açıklaması bu nasıl bir mantıktır, dedirtti.
Bu konular öğrenci psikoloji bozulmadan, orta yol bulunarak çözülmelidir. Online sınavlarda kopya çekilmemesi imkân dışı görüleceğinin bilinmemesi üniversite yönetimlerinin sosyal hayattan ne kadar uzak olduğunun göstergesidir. Üniversitelerin uzaktan eğitim ve sınav sistemlerine hazırlıksız olduğu ortaya çıkmıştır. Üniversite yönetenlerin neden ilk yüze giremedikleri net olarak anlaşılmaktadır.
           Erol Kara
 
 
Bu soyguna dur denilsin ne olur?
 
Meyve-sebzede bitmeyen soygun devam ediyor. 19.05.2020 gününde Ankara Hali'ndeki en temel meyve ve sebzelerin fiyatlarını aşağıda iletiyorum:
Bakla kg 1,4-3,5, Biber Çarliston kg 1-2,3, Domates kg 2,3-4,2, Elma Amasya kg 2,5-5,5, Havuç Beypazarı kg 0,6-3, Ispanak kg 1-2,5, Kabak kg 1-3,3, Kavun kg 2,5-5,5, Karpuz kg 1,6-3,4, Limon (Dökme) kg 2,5-6, Patates kg 1,4-2, Patlıcan kg 1,3-3,6, Salatalık kg 0,6-2, Sarımsak kg 9-35, Semizotu kg 0,8-1,6, Soğan Kuru kg 0,9-1,5, (Kaynak: https://www.halfiyatlari.net/ankara-hal-fiyatlari)
Başkent Ankara’daki fiyatlar hemen hemen tüm vilayetlerin hallerinde de benzerdir. Ben Bolu ilinde ikamet ediyorum, Buradaki zincir marketlerde ve açık pazarlarda 3-5 kat fazla bedelle ürün satışı yapılmaktadır. Örneğin halde 0,8-1,6 TL arasına sunulan semizotunun kilosu Bolu’da 5 ila 10 TL’dir. Buradan sizin aracılığınızla yetkililere seslenmek istiyorum. Bu soyguna dur denilmelidir!..
        Ali Özdemir-Bolu
 
 
Engelli kamu personeli 3. atama müjdesi bekliyor
 
Selamünaleyküm Ağabey. Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (E-KPSS)'nda son birkaç yıldır kontenjanlar oldukça düştü. 3. atama da yapılmadı ve ilgili bakanlığın ilgili Genel Müdürü tarafından “yapılmayacağı” yönünde açıklama yapıldı. 2018'den önceki sınav dönemlerinde toplamda 3 atama yapıldı hep. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan 3. atama (en az 5000 kadro verilerek) yapılması yönünde müjde bekliyoruz. Ayrıca engellilerin kamu kurumlarında çalıştırılma hakkı için verilen %3'lük kotanın en az %6'ya çıkartılmasını da talep ediyoruz. Türkiye'de sağlıklı birey olan memurların engelli birey olan memurlara oranı oldukça yüksektir. Bu durum, biz engellileri ikinci sınıf vatandaş olduğumuz hissine kapılmamıza sebep oluyor. Sesimizi Cumhurbaşkanımıza duyurmanız ümidiyle, iyi çalışmalar dilerim.
           M. Osman Kurt