Anlat Derdini Feridun Ağabeye

Anlat Derdini Feridun Ağabey'e

“Selamünaleyküm... Maltepe Cezaevi'nde yatmakta olan bir mahkûmum. Adresinizi bazı kitaplardan aldım. Koğuşumuzda çok eksik ve sınırlı sayıda kitabımız olduğunda sizden elinizde var ise ikinci el veya basım hatası olmuş kitap istiyorum. Üniversite öğrencisiyim kitap konusunda çok eksiğimiz var. Bizlere bu konuda yardımcı olabilirseniz çok seviniriz. Şimdiden çok teşekkür ederim...”
         Ahmet Çimen L-2 Kapalı Ceza İnfaz Kurumu F-1 Koğuşu Maltepe/İstanbul
 
 
Müşteri memnuniyetini önemseyen bir kurum
 
“Fuzul Ev firmasının 47210 numaralı müşterisiyim. 2017 Temmuz ayında üye oldum. Beni üye yapan R** A** adlı kişi tapu masrafı ve DASK sigorta ücreti dışında başka bir masrafımız olmayacağını söyledi. Ben de bundan dolayı 9350 lira organizasyon ücreti yatırdım. Sözleşmede de böyle bir şey yazmıyordu. Teslimat günü geldiğinde 1800 lira ipotek 900 lira da Exper ücreti yatırmamızı istediler. Ödemezseniz para yatırmayacağız dediler. Bu arada teslimat tarihinden iki ay sonraya ödeme günü verdiler. İki aylık gecikmeye rağmen zor bela iki gün erkene alabildim ödeme tarihini. Ben de ödedim. Şimdi bu bence haksız yere bizden alınan ücretlerin iadesini istiyorum. İletişim kurduğum elemanlar ya çok acemiydi ya da bilerek beni yanılttılar. Konu hakkında Tüketici Mahkemesi'ne başvuru yapacağım. Size güveniyor ve borcum bittikten sonra araba taksitine girmeyi hayal ediyordum. Müşteri memnuniyetini önemseyen bir kurum olduğunuza inanıyor ve benim mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.
Bu vesileyle sizin aracılığınızla firma yetkililerine ulaşmak ve müşteri memnuniyeti için insanlara böyle mağduriyet yaşatılmaması konusunda hassasiyet göstermelerini istirham ediyorum.”
        47210 numaralı müşteri
 
 
Cevap vermeye tenezzül etmiyorlar!
 
“Feridun Ağabey, inşallah yazım ulaşır sana da okursun. İstanbul Kartal Cevizli’de ikamet ediyorum. Dragos PTT şubesinden 12 Mart tarihinde kargo yolladım.  Tekirdağ’a ödemeli bir kargoydu. Ne yerine ulaştı ne de ürün geri bana geldi. Konuyla ilgili hiçbir şekilde kimseye ulaşamıyorum. Gerekli bilgiyi de alamıyorum.  PTT Kargo çalışanları da ilgilenmiyor. Cevap vermeye bile tenezzül etmiyorlar. 3 aydır yolladığım ürün hakkında bilgi alamıyorum. Müşterim de mağdur oldu ben de mağdur oldum. PTT Kargo çalışanları çok rahat ve sorumluluk almayacak derecede cevap veriyorlar. Bu konuyu da PTT yetkililerine iletir misiniz? İyi çalışmalar dilerim.”
        Ahmet Kaya
 
 
Çok kızan olacak ama...
 
Yine de söyleyeyim. İsviçre okulları açtı. İsveç hiçbir şekilde hayatı kısıtlamadı.
Bir kısım eğitimciler 22-30 Haziran tarihlerinde yapılacak olan mesleki çalışmaları iptal ettirmek, sekteye uğratmak istiyor. Buna çok üzülüyorum... Japonya'da okullar 240 gün açık. Bizde ise sadece 180 gün.
Sürekli yapılan tatiller sebebiyle PISA'da sonlardayız. Okuduğunu anlamada sonlardayız.
Dünya birincisi olması mümkün olan "inci" gibi bir ülkeyi kendi ellerimizle dibe çekiyoruz.
Virüs tehlikesi var ise özel sektör niçin işbaşı yaptı? Kitap, gazete, dergi tirajları ortada. Bilimsel yayın sayısı ortada. Patent sayısı ortada...
Öğretmenler toplumun lideri olmalıdır. Virüs var diye eğitim bu kadar sekteye uğratılmamalıdır...
Bir diğer konu da petrol dolumu ile ilgili içimdeki şüphe.
Şöyle ki: 9 Mayıs günü X şehrindeki Y istasyonundan akaryakıt aldım. Kasaya gittim. Ekranda 198 TL yazıyordu. Kasiyer kredi kartımdan parayı çekti. 3-5 saniye sonra kasanın yanındaki bilgisayar ekranı 203 TL göstermeye başladı. 5 TL'yi nakit olarak verdim. Kredi kartı slipini ve pompacının verdiği faturayı karşılaştırdım. İçime kurt düştü. “Acaba kaşla göz arasında pompada bir dümen mi oldu, bu rakam neden değişti?” diye düşündüm... Pompacının, doldurma aparatını otodan ayırdıktan sonra 5 TL artış olması bana makul gelmedi. Bu durumu e-Posta ile ilgili şirketin genel merkezine bildirdim. “X istasyonunuzda karanlık bir husus var gibi” dedim. X firması hemen telefon ile beni aradı: "İnceleme yapacağız" dedi. 5-6 saat sonra aynı kişi tekrar beni aradı. "Hata yok" dedi. Takdiri size bırakıyorum... Kendi düşüncem şu: İçimde biraz kuşku kaldı...
         Ali Özdemir-Öğretmen