Anlat Derdini Feridun Ağabeye

Anlat Derdini Feridun Ağabey'e

 
Üniversitemizde 69.623 aktif öğrenci öğrenim hayatına devam etmektedir. 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı bahar yarıyılı sonu itibarıyla 10.880 öğrencimizin mezuniyet işlemleri yapılmıştır.
Mezun olan öğrencilerimizin mezuniyet bilgileri anlık olarak Yükseköğrenim Bilgi Sistemi (YÖKSİS)’e gönderilmektedir ve öğrencilerimiz de e-Devlet üzerinden mezun belgelerini diledikleri anda alabilmektedirler. Söz konusu belge, diploma yerine tüm resmî işlemlerde kullanılabilmektedir.
Ayrıca üniversitemiz, diploma ve diploma eklerini öğrencilerimize güvenilir, kaliteli ve hızlı hizmet verebilmek amacıyla elektronik imzalı olarak düzenleyen ilk üniversitelerden biridir. e-Devlet üzerinden de doğrulanabilen ve çok kısa sürede hazır hâle gelen elektronik imzalı diploma ve diploma ekleri öğrencilerimize anında teslim edilebilmektedir.
Kıymetli evrak niteliğinde olan diploma yalnızca hak sahiplerinin kendilerine ya da noter tarafından düzenlenen vekâletnamelerini gösteren vekillerine teslim edilir.
23.09.2020 tarihli köşe yazınız kapsamında Sayın Erol Kara ile yapılan görüşme sonucu, adı geçenin talebi üniversitemizce değerlendirilerek çözüme kavuşturulmuştur. Öğrenci odaklı hizmet ve kalite anlayışımız ile her zaman öğrenci ve mezunlarımızın yanında olduğumuzu bilgilerinize sunarız.
         Ankara Üniversitesi Rektörlüğü
 
 
Masumlar Apartmanı
 
TRT 1'de yeni başlayan salı akşamları yayınlanan bir dizi film var. Adı "Masumlar Apartmanı"… Senaryo, gerçek yaşanmış bir hikâyeden yola çıkılarak yazılmış. Şunun bilinmesi gerekir ki; gerçek yaşanmış bir hikâye, kurgulanmış bir hikâyeden her zaman daha etkilidir ve daha dikkat çekicidir. Olaya bu yönden bakınca, dizi diğer filmlerden bir adım önde yola başlamış gibi görünüyor.
Dizi, alışık olmadığımız bir konuyu işliyor. Alışık olmadığımız diyorum çünkü bizim ülkemizde psikolojik filmlere çok fazla yer verilmiyor. Genelde hep aynı konular işleniyor. Ya aşiret kavgaları, ya çürümüş mafya kovalamacaları ya da kimin elinin kimin cebinde olduğu belli olmayan, gerçek Türk insanının hayatını yansıtmayan kurmaca aşk hikâyeleri…
Henüz daha ilk iki bölümünü izlediğimiz Masumlar Apartmanı, salı gecelerine damga vuracak gibi görünüyor. Dizi, bence çok güçlü bir giriş yaptı. Filmin senaryosu çok iyi yazılmış. Oyuncular, tam yerli yerinde seçilmiş. Dizinin başrolündeki Ezgi Mola’nın, iyi bir oyuncu olduğunu biliyorduk ama Safiye karakteriyle akıllara kazınacak bir performans çıkaracağını yeni öğrendik. Bu, Safiye karakteri daha çok konuşulur. Ezgi Mola burada rol yapmıyor Safiye’yi âdeta yaşıyor… İlk iki bölümü izlemeyenler için söylemeliyim. Temizlik hastası, istifçi ve obsesif takıntılı bir kadın olan Safiye'yi canlandıran başarılı oyuncuyu izlerken kendinizden geçebilirsiniz. Onun daha çok gülerken hâlini bilenler onun bu ağlarken olan hâlini gördüklerinde, gerçekten gördüklerine inanamıyorlar. Yalnızca Ezgi Mola değil, içeriğimize konu olan Birkan Sokullu da dizinin başrol oyuncularından biri. Ve onun oyunculuğu da en az Ezgi Mola kadar konuşuluyor.
Başkalarını bilmem ama bana göre, birkaç yıl önce TRT'de gösterilen “Yedi Güzel Adam” adlı diziden sonra izlediğim en iyi dizi, Masumlar Apartmanı… Kesinlikle ilk iki bölüm, benden tam not aldı. Yapanların, yazanların, oynayanların ve kamera arkasındaki bütün çalışanların emeğine sağlık… TRT, böyle diziler yapmaya devam ederse seyirci onları yalnız bırakmaz.
          İhsan Ağır 
 
 
 
Yasalar uygulamalar hep fakir fukara için mi var?
 
 Feridun Ağabey, bu koronavirüs yasakları, cezaları hep fakir fukara sokakta yolda parkta dolaşanlar için mi var? Daha üzüntü verici söylem ile fakir fukara vatandaşı sindirmek için mi var? Haberlerde izliyoruz, hep halka dar gelirli vatandaşa yükleniliyor. Öte yandan milyon doları, milyar doları, parası malı mülkü olan insanlarla polis asker zabıta jandarma hiç uğraşmıyor. Yoksa bunlara korona uğramıyor mu? Ya da bu kimselere kanunu, yasaları uygularlarsa bir şikâyetle işten atılacakları kendi söylemleriyle başlarına iş alacakları için mi görmezden geliyorlar? Kâğıt toplayan kimseye de maske takmama cezası 900 lira, bankada bir milyon doları olana da 900 lira. Adalet bunun neresinde? Böyle parası olanlar için 900 lira kahvaltı parası bile etmez. Ama bir asgari ücretlinin hayatını altüst eder. Polisler kamera çekiyor diye mi ısrar ediyorlar anlamıyorum, nice vatandaş “tamam takacağım” dese de ceza kesmeden bırakmıyorlar. İkaz edin, direnen olursa ceza kesin ne olur? Maksat maskenin önemini anlatmak mı ceza kesmek için bahane mi? Neticede çok üzülüyoruz kanunlar yasalar tüzükler hep fakir fukara dar gelirli asgari ücretli insanlar için mi var? Teşekkür ederim.
           Rumuz: “Deliormanlı”