Anlat Derdini Feridun Ağabeye

Anlat Derdini Feridun Ağabey'e

 
Okulların açıldığı gün 21 Eylül’de normal şartlarda ilkokul 1. sınıfa başlayacak olan kızımla okula gittik. Millî Eğitim Bakanı’nın “bu sene velileri zorlayamayız” açıklamasından sonra rahatlamıştık. Göndermemek için dilekçe vermemiz gerektiğini öğrendik. Müdür yardımcısının odasına girdik “Dilekçe vermenize gerek yok, 3 hafta boyunca zorunlu değil” dedi. Biz bir yıl geçerli sanmıştık dediğimiz zaman ise; “Olur mu öyle şey” dedi.
Vakaların arttığını söyleyen sizler bu sene okulları açan sizler. Geçen sene sonunda oldu da bu yıl neden olmuyormuş?
Her neyse; benim çocuğumu okula yollamama sebebim; MASKE!
6 yaşındaki çocukların sınıflarda maskeyle oturduğunu görünce artık dayanamayıp konuştum. Bu çocukların oksijen almasını engelleyerek neyin eğitimini vereceksiniz!
Salgın varsa açma okulu! Korkulacak derecede değilse maske takıp takmamayı velilere bırak. Çin, sokak ve marketlerde bile maske yasağını kaldırmışken, hiç kimse sorgulamadan DSÖ kararlarına itaat ediyorken. İnanın ben insanlığımdan utanmaya başladım...
Küçücük çocukların ağzına bakteri yuvası maskeler takan, onları karbondioksit solutarak hasta eden, çocuklarımızın sağlığını virüslerden daha çok tehdit eden yöneticileri aklıselim hareket etmeye ve insafa davet ediyorum.
      Serhat Arvas
 
 
Marmaray derdiyle dertlenene eleştiri
 
Feridun Ağabey, İstanbul Kartal'da yaşadığını belirten, bu zamana kadar sadece1 kere Marmaray'a binip istasyonların açık olmasından dertlenen Ahmet Kaya isimli şahsa cevap vermek istiyorum:
“Çok gereksiz boş bir konu hakkında dertleniyorsunuz. Madem istasyonlar açık olduğu için insanlar üşüyor o zaman en başta otobüs, metrobüs ve tramvay durakları için söyleyin bunu. Bir de 'aramadığım yer kalmadı' diye yazmışsınız. Bu kadar uğraşıp üstüne 'derdim var' diye gazeteye yazmanız komiklikten başka bir şey değil. Belli ki raylı sistemler hakkında bilginiz yok. Ben size anlatayım... Metroları biliyorsunuzdur herhâlde, onlar nasıl çalışır? Yer altından gider. Raylardan elektrik enerjisi alır. Bu yüzden her yer kapalı olur ve genellikle istikamet düz olur. Bazen dönüş olabiliyor. Marmaray ise metro değil banliyö trenidir. Banliyö trenleri şehrin bir ucundan diğer ucuna gider ve enerjisini yukarıdan geçen kablolardan alır. Metrolardaki gibi raydan değil. Bu yüzden de Marmaray istasyonlarının açık olma sebebi hem budur hem de yer altından gitmediği için istasyonların kapalı olmasına gerek yoktur. Başta da söylediğim gibi Marmaray istasyonuna gelene kadar size göre kapalı olması gereken çok şey vardır. Otobüs, metrobüs, tramvay durakları gibi. Kışın 'havalar çok soğuk oluyor' diye her yer çadır gibi kapatılsın o zaman. İyi bir fikir değil mi? Kusura bakmayın ama bu kadar düşünüp didinmenize gerek yoktu. Bunun gibi çok örnek var hayatta. Onların hepsine böyle gereksiz tepkiler mi vereceksiniz?”
           Ahmet Miraç Kaytan
 
 
"Dünyada Bugün" programı hakkında...
 
Feridun Ağabey, Hafta içi her gün, saat 17.00'de TGRT Haber kanalında yayınlanan, Tuna Öztunç ile Dünyada Bugün programı hakkında birkaç söz etmek istiyorum... Böylesine akıcı ve bilgilendirici bir programın prime time da olmaması beni çok şaşırtıyor. En azından programın tekrarının gece yarısından sonra değil de saat 23.00 veya 23.30 gibi verilmesi daha iyi olur diye düşünüyorum.
Genel olarak Dünyada Bugün, programına bakacak olursak; özellikle teknolojinin gelişmesiyle bağlantılı olarak gittikçe küçülen dünyada, ülkemizi ilgilendirsin veya ilgilendirmesin dünyanın herhangi bir yerinde vuku bulan olayların seyirciye ulaştırılması bence son derece önemli… Hele bir de bu olayların espritüel ve akıcı bir tarzda seyirciye aktarılması bence herkesin ilgisini çeker. Bir de şöyle düşünün, canlı yayında Tuna Öztunç, ara sıra yanına strateji uzmanı bir konuk alarak program yaparsa ne olur? Bence ortaya müthiş bir program çıkar.
Dünyada meydana gelen komik, trajik veya dramatik olayların ve yerküreyi ilgilendiren özenle seçilmiş haberlerin, bir şekilde elekten geçirilerek, izleyici ile buluşturulması gerekiyor. İnsanlar artık dünya gündemini meşgul eden her insanı, her olayı, her konuyu bilmek ve takip etmek istiyor. İşte Dünyada Bugün programı, bu yüzden önemli ve herkesin ekran başında olduğu bir saatte ekranda olmayı hak ediyor.
       İhsan Ağır