Anlat Derdini Feridun Ağabeye

Anlat Derdini Feridun Ağabey'e

Feridun Ağabey, vatandaşın temel kullanımlarından olan elektrik, su ve doğalgaz faturalarındaki kuruşlu küsuratlar kurum, bayi ve banka veznelerinin haksız kazancı oldu. Vatandaşın üstünü alamadığı kuruşlu küsuratlar yüzünden binlerce veznede önü alınamaz şekilde hem haksız hem de vergisiz kazanç birikimleri birilerinin ceplerini doldurmaya başladı.
İstanbul'da hizmet veren CK Enerji Boğaziçi Elektrik kurumunun elektrik harcamalarını kuruşlu hatta kuruştan da küçük para birimleriyle faturalandırması tüketicinin cebinden haksız alınan meblağlara dönmesine sebep oluyor. Vatandaş, faturalarda bulunan küsuratları ödeme yaptıkları yerlerde fazlasıyla ödemek zorunda kalıyor.
 
Fotoğraftaki örnekte görüldüğü şekliyle faturadaki harcamada görülen 0,01'den 0,99'a kadar kuruşlu küsuratlar için piyasada bulunmayan, birçok veznede yer bulamayan 1-5 ve 10 kuruşlar yerine 25 kuruş ödenmekte. Bankamatikler başta olmak üzere yine veznelerde 10 kuruş ve üstü bozuklar hatta 25 kuruşlar da 50 kuruşlarla ödenmeye devam ederken vatandaşın cebinden haksız çıkan bu meblağlar birilerinin cebine haksızca inmektedir. Bu arada 0,50 kuruş üzeri olan bedellerde tama döndürülerek o şekilde tahsil edilmekte bahane olarak vatandaşa "bozuk yok" denilmektedir.
Bu kazançlardan en fazla faydalananların da vezne çalışanlarının olduğu belirtilmektedir.
Konu hakkında şikâyetçi olan vatandaşlar küsuratları alamadıkları 10 kuruşluklar için ya 50 kuruş ya da lira vererek ödeme yaptıklarını söylüyorlar. Bilhassa İstanbul'da tek küsuratlı fatura gönderen Elektrik kurumunun bunu tama tamamlayıp diğer kurumların yaptığı gibi bir sonraki faturada eksiltip artırarak tahsili yoluna gidilmesi istenilmektedir.
Damlaya damlaya göl olur atasözümüzün en çok hatırlanması gereken konu durumuna gelen bozuk para üstü verilmeyişi totalde büyük meblağlara tekabül ediyor. Aynı zamanda işletmeler de vergisiz haksız kazanç sağlamış oluyor.
Hatta bu sebeple bazı bayiler de bilerek bilmeyerek küsuratlı hizmet bedelleri alıyor. Faturalardaki ya da tahsilat sırasında alınan hizmet bedellerindeki kuruşları hemen hemen liralara dönecek şekilde fazlasıyla ve sorgusuz sualsiz alan, hatta yüzleri dahi kızarmadan ve hatta biraz itiraz edecek olanlara da "bozuk para getir kardeşim, biz onca insana nereden bozuk para bulacağız" diyebiliyorlar. Bütün bu nahoş durumların yaşanmaması için bu kurumlarımız faturalandırmada küsuratlı rakamlara yer vermezlerse bu tür haksız kazanca meydan verilmemiş olur. Salgılarımla...
 Erol Kara-İstanbul
 
 
 
“Yaşım 66 ama insan söylemeden duramıyor”
 
Feridun Ağabey, bugün sizinle biraz dertleşmek istedim. Beşiktaş Başkanı Sayın Çebi “hakemlerimiz de ithal olsun” dedi. Zaten 11 kişilik takımda 14 yabancı futbolcu var. Yetmedi “hakemler de yabancı olsun” istiyor. O zaman kulüp başkanları menajerleri amigoları da yabancı olsun oldu olacak! Bugün Türkiye’de çeşitli spor dallarında görev yapan en az 500 yabancı spor adamı var. Bunlar için de on milyonlarca dolar-avro maaş alanlar var. Hani ülkede döviz darboğazı vardı? Hani işsizlik vardı. Hani her şeyimiz yerli ve millî olacaktı?
Gerek yerli gerek yabancı sporcular bir asgari ücretli kadar vergi veriyorlar mı? Bir ünlü antrenör ayda 100.000 TL’ye bir spor takımına gitti. Vergi verecek mi? Bu halk bu kadar zengin mi? Daha bunun gibi çok örnek var. Bir başka isim Millî Takımda 150.000 TL maaş alıyordu. Lütfen sorar mısınız bu ünlü futbolcular sporcular, hiç gidip de 250 gram kıyma almış mı? (Ha bu arada kıymanın kilosu 60 TL.) Borcundan dolayı elektriği kesilmiş mi? 100 gram zeytini bakkaldan veresiye almış mı? Yine bir şehrimizde merkezde işsizlik %40 ama futbolcular yabancı. Kimi soğan bulamaz kimi bal yutar misali.   
Bir diğer konu bu yabancı futbolculara bol keseden dağıtan kulüplerin ne kadar SSK borçları var? Vergi borçları ne kadar? Bilen var mı?
Bu konunun benzerini geçen yıl CİMER’de yazdım ama cevap veren olmadı.
Ağabey gerçekten samimi olarak söylüyorum bu gibi konular benim gibi Allah korkusu olan vicdanı olan insanları yaralıyor. Etrafımızda o kadar çok fakir işsiz varken bu vurdumduymazlık nereye kadar?
Mutlaka imla hatalarım cümle düşüklüklerim vardır. Özür dilerim okulu bitireli 40 seneyi geçti. Yaşım 66 ama insan söylemeden duramıyor. Rahatsız ettiğim için bağışlayın Allah sizden razı olsun sağlık afiyet diliyorum.
 Rumuz: “Yabancı”