Anlat Derdini Feridun Ağabeye

Anlat Derdini Feridun Ağabey'e

1- KP03088151435 Numarası ile bir adet ilmihal bir adet takke ve yirmi lira göndermek istedim görevli memur “kitap tek giderse beş (5) TL onlar da olursa on altı (16) TL ödeyeceksiniz” dedi. Mecburen bir takke ve harçlık koymadan göndermek zorunda kaldım.
2- 1106408487 No’lu HGS'mi bulunduğu A bankasından iptal ettirip B bankasına taşımak istedim. B Bankası yeni bir etiket almam gerektiğini söyledi. Adıma kayıtlı olan elektrik, su, doğalgaz gibi abonelik bilgimi istedi aktaramadım. Bu bir saat içerisinde tekrar A bankasına gidip “İptal işlemlerini geri almak istiyorum” dedim. Olmadığını söylediler. Araç aynı, kişi aynı, bu konuda bir düzenleme yapılamaz mı? Bu iki talebimi Ulaştırma Bakanlığı yetkililerine iletirseniz sevinirim. Saygılarımla.
       Sezai Hancı
 
 
Bazılarının abarttığı kadar değil
 
Feridun Abi, çarşamba günü bir okuyucunun su arıtma cihazının arıtma esnasında dışarı su atmasından şikâyeti üzerine bizim ürettiğimiz Aura'yı tavsiye ettiniz. Fakat bizimkinde de atık su vardır... 1 birim arıtılmış suya karşılık 2 birim kadar atık su olur. Bu tür, en yaygın ve verimli olanıdır. Kirliliğin çoğu atık su ile tahliye edilmektedir. Bazılarının abarttığı bu atık suyun aylık bedeli 3,4 lira kadardır. Eğer atık su olmasa ana filtre 5-6 günde tıkanır. Bunun bedeli de atılan suyun birkaç yüz katıdır. (Birkaç günlük atık su 1 lira etmez)
          Yıldırım Başal
 
 
Kapuskayla mutluluk formülü mü?
 
Feridun Ağabey, bazen gençlerin dertlerini okuyorum bu köşede. Birbirlerini anlayamadıklarından dert yanıyorlar. Geçenlerde on iki yaşındaki torunumun aklına gelmiş, bunca yıl hiç sıkıntısız anneannesiyle nasıl yaşadığımızı soruyor... Ona mutluluğun formülünü kapuska ile anlattım.
Mesela ben kapuskayı iş yerimde gördüm kıymalı pişirilirdi. Hanım ise kıymasız pişirir. Doğrusu güzel de olur. İlk yıllarda birkaç kez “içine kıyma da katsan” dedim, dediğime diyeceğime pişman oldum. Sonraki yıllarda kapuska pişireceği zaman daha ben demeden o kendisi söyler “Kıyma katmayacağım haberin olsun!” Ben de “sen nasıl istersen hanım” derim. Kapuskayı pişirince de sorar “iyi olmuş değil mi?” der. Ben de “eline sağlık çok nefis olmuş” derim... O zamandan bu zamana bir kere de “senin hatırına bu defa kıymalı pişireyim” demez, ben de içimdeki sesi her defasında susturur hiç ses çıkarmam. Bu onun her tercihi için böyledir, ben hep “eline sağlık” derim. O da sevinir. E, esas olan onun sevinmesi değil midir? Varsın kapuskada kıyma olmasın, kıyamam ben ona...
        Adil Pehlivan
 
 
Tamam sizi anlıyoruz ama çözüm bu değil…
 
Nedim Akçay, Arzu Polat, Nejla Kösoğlu, Nezla Öndin, Doruk Deniz, Halide Şahin, Gülay Günal, Muzaffer Kurt, Aysel Sonuç vb. diğer arkadaşlar birbirinin aynısı olan dilekçe gibi maillerinin sonunda bir talepte bulunuyorlar. Tamam sizi anlıyoruz ama çözüm burası değil. Sizin talebiniz 696 sayılı KHK ile sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçilere uygulanan 375 sayılı KHK’nin geçici 23. Maddesinin beşinci bendinin iptal edilmesi. Ancak bu konu böyle maillerle talep edilecek bir konu olmaktan çok hukuki bir süreç gibi gözüküyor. Arzu ettiğiniz 696 Sayılı KHK ile Sürekli İşçi Kadrolarına Geçirilen İşçilerin Görev, Meslek Kodu Değişikliği ve Zorunlu Emeklilikleri Hakkındaki beklentilerinizde kolaylıklar ve başarılar dileriz. (F.A.)