Cem Küçük

 
6 Ocak'ta Amerika'da meydana gelen olaylardan sonra sosyal medya devleri Trump'a karşı tavır aldılar. Trump şiddeti körüklüyor gerekçesiyle hesapları birer birer kapatıldı.
Twitter önce iki haftalığına kapattığını söylemişti ama sonra komple Trump'ın hesabını kapattı. FacebookYouTube ise geçici süreliğine kapattıklarını açıkladılar. 
Trump'ın 6 Ocak'taki tavrı eleştirilecek yönden ama şiddete çağrı yapmadığı da muhakkak. "No violence!", yani "şiddet yok" diye tweet attığı biliniyor. Hatta "Biz Cumhuriyetçiyiz. Kanun ve Düzen (Law and Order) partisiyiz" bile dedi. Buna rağmen Twitter hesabı kapatıldı. 
Twitter ve diğer sosyal medya hesaplarının yaptıkları doğru değil. İfade özgürlüğünün sınırları birilerine göre olmaz. 74 milyon oy almış birinin hesabını kapatmak akılla izah edilemez. 
Bu konuda en güçlü argümanları Putin'in zehirlediği Rus aktivist ve avukat Alexey Navalny'den geldi. Sıralı attığı tweetlerde şöyle dedi Navalny: 
"Donald Trump'ın Twitter'da yasaklanması, kabul edilemez bir sansür eylemidir. Beyaz Saray'da görev yaptığı süre boyunca çok sorumsuzca şeyler yazdı ve söyledi. Ama bunun bedelini yeniden seçilemeyerek ödedi. Seçimlere milyonlarca insan katılıyor. Seçim basit ve rekabet gerektiren bir süreçtir. Twitter yasağı bilmediğimiz bir prosedüre göre tanımadığımız insanların aldığı karardır. Bana göre Trump'ın yasaklanması duygulara ve kişisel politik tercihlere dayanmaktadır. Sakın bana Twitter kurallarını ihlal ettiği için yasaklandığını söylemeyin. Ben her gün ölüm tehditleri alıyorum!.."
Navalny, argümanlarını daha da ileri götürdü ve "Twitter hesabı bulunanlar arasında Putin ve Maduro gibi soğukkanlı katiller, Medvedev gibi yalancı ve hırsızlar var" dedi. "Uzun yıllar Putin Instagram, Twitter ve Facebook'u trollerin fabrikası olarak kullandı" diye de ekledi...
Bir diğer argüman olarak da Covid-19'u örnek olarak verdi. Her gün Twitter'da Covid-19'u ikna eden ve bu yüzden hayatını kaybeden binlerce kişi var. Twitter bunlara yasak getirmiyor. 
Ayrıca Twitter sadece Amerika'dan ibaret değil. Amerikan siyasetinde açıkça tavır alıyor. Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın Ukraynalı bir şirketten danışmanlık adı altında aldığı rüşvetlerin yer aldığı haberleri sansürledi. Yani açıkça siyasi bir tavır almış oldu. 
Ama başka ülkelerin terörist gördüğü unsurlar için kılını kıpırdatmıyor Twitter! Ne kadar ikiyüzlü olduğunu göstermiş oldu. 
Yani demem o ki, kimse tarafsız değil ve herkes kendi ideolojisine göre sansür mekanizmasını uygulayabiliyor. Tıpkı Jack gibi...
 
CEM KÜÇÜK'ÜN DİĞER YAZISI
Akıllı telefonlara sahipseniz...