Haftanın Sohbeti

M. Said Arvas

Dünyada kahkaha ile gülene hayret etmek gerekir. Çünkü insan, akıbetinin ne olacağını bilmiyor, hangi felaketlerin, hangi sıkıntıların, hangi hastalıkların onu beklediğinden haberi yok!..

 
Efendim, bu haftaki yazımıza bir hadis-i şerifle başlayalım. Resulullah efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdu ki:
(Eğer benim bildiğimi bilseydiniz, az güler çok ağlardınız.)
Abdullah bin Abbas da şöyle buyuruyor: 
"Gülerek günah işleyen ağlayarak cehenneme gider."
               ***
Muhammed bin Vasi de şöyle buyuruyor:
"Cennette birini ağlayarak görsen ne kadar hayret edersin! Bu adam niçin ağlıyor? Cehennemden kurtulmuş, cennete girmeye nail olmuş, artık onun için ebedi saadet elde edilmiş demektir. Üstelik, nimetlerin en büyüğü olan Yüce Rabbimizi görebilme şerefine kavuşmuş, peygamberlerle, meleklerle, salih kimselerle beraber olmuş. Hâlâ ağlıyor. Hayret!..
Cenette ağlayana ne kadar hayret edilirse; dünyada kahkaha ile gülene de o kadar hayret etmek gerekir. Çünkü insan, akıbetinin ne olacağını bilmiyor, hangi felaketlerin, hangi sıkıntıların, hangi hastalıkların onu beklediğinden haberi yok. Onu saracak olan kefeni belki de dokunmuştur!"
               ***
Hasan-ı Basri hazretleri bir genci, kahkaha ile gülerken görür ve ona der ki:
-Sana birkaç soru soracağım:
Birincisi: Bu dünyaya biz kalmak için gelmedik, misafiriz. Bir gün buradan göçüp gideceğiz, belki de pek yakında. İmanla son nefesini veremezse bir kul ebedi cehennemde kalacak ve sürekli yanacaktır. Dünyadaki yanmanın ne kadar zor olduğunu biliyorsun ki, üç-beş dakika sürer, insan ölünce artık acı duymaz. Ama oradaki yanma öyle birkaç dakika, birkaç saat, birkaç günle bitmiyor. Sen, imanla son nefesini vereceğini garanti edebildin mi?
Genç, "hayır" diye cevap verir.
İkinci sorum: Kabirde Münker ve Nekir isimli meleklerin soracakları suâllere doğru cevap verebileceğinden emin misin?
Genç, o soruya da "hayır" diye cevap verir.
Üçüncüsü: Kıyamet günü çok sıkıntılı bir gündür. Çocukları ihtiyarlatır! O gün amel defterlerimiz dağılır, hesabı iyi çıkmayanlar, herkesin gözü önünde cehenneme atılır ve cayır cayır yanarlar. Sen, hesabının iyi çıkacağına ve cehennemden kurtulacağına dair bir haber mi aldın?
Genç, o soruyu da "hayır" diye cevaplandırır.
-Öyle ise neden böyle kahkaha ile gülüyorsun? diye o genci ikâz eder. 
Derler ki; o gencin artık kahkaha ile güldüğünü gören olmadı...