Meryem Aybike Sinan

Türkiye Azerbaycan ortak tatbikatı bitti.
Önceki gün sevgili dostum, arkadaşım, kardeşim Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ile telefonda uzun uzun sohbet ettik. Sohbet etmişken sizler için sorularım da oldu elbette. Kendi seçim bölgesi olan Tovuz’a Ermeni saldırılarını şöyle cevapladı:
“Ermenistan’ın Tovuz istikametindeki saldırıları önceden düşünülmüş adımlardır. Çünkü o bölgede oldukça stratejik ve büyük enerji projeleri var. Aynı zamanda Azerbaycan ve Türkiye’yi birleştiren tek kara yolunun da Tovuz’dan geçmesi işgalci Ermenistan için önemli bir fırsat idi. İşgalci Ermenistan arkasındaki tüm güçlere rağmen başarılı olamadı ve geri çekilmek zorunda kaldı..."
Ganire Hanıma "Türkiye-Azerbaycan tatbikatı Azerbaycan kamuoyunda nasıl yankı buldu?" diye soruyorum. Güçlü Türkiye imajının, kardeş ülke parlamenterindeki yankısı beni duygulandırıyor:
“Türkiye Azerbaycan tatbikatı, başta işgalci Ermenistan olmak üzere arkasındaki güçlere de iyi bir mesaj oldu. Türk Ordusuna 'Öz vatanınıza hoş geldiniz, Türk Askeri' dememizin derin bir anlamı vardır.  Türkiye-Azerbaycan ortak tatbikatı ile düşmana gereken cevap verildi. Gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın (birkaç kez) Savunma Bakanı Hulûsi Akar’ın ve gerekse Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu’nun 'Biz Azerbaycan’ın yanındayız' şeklindeki açıklamaları hem işgalcilere hem de arka plandaki hamilerine çok okkalı bir mesaj oldu... Ayrıca HDP dışındaki siyasi partilerin ortak destek bildirilerine de teşekkür ediyorum...
Sayın Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev’in 'Biz tek millet, iki devletiz, kardeşiz, Azerbaycan-Türkiye ilişkileri, bundan böyle askerî, siyasi, ekonomik ve pek çok alanda daha da artıp güçlenecektir' şeklindeki açıklamaları çok önemlidir.
Yeni Dışişleri Bakanımızın görevi devralır almaz ilk ziyaretini Türkiye’ye yapmış olması anlamlıdır. Ayrıca tatbikat için Millî Savunma Bakanı Hulûsi Akar ve bütün kuvvet komutanlarının Azerbaycan’a gelmesi, tatbikata katılması, Sayın Cumhurbaşkanıyla görüşmesi, Azerbaycan halkında büyük heyecan oluşturmuştur.
Tovuz olayları gösterdi ki artık ne Azerbaycan eski Azerbaycan ne de Türkiye eski Türkiye’dir! Bugün Türkiye, bölgesinde hem çok güçlü hem de kararlı bir devlettir. Son yıllarda bölgede yaşanan bütün olaylarda açıkça gördük. Türkiye kendi çıkarları için, kendisine kurulan tüm tuzakları bozdu ve dimdik durdu. Bu güçlü duruş bizim için de çok önemlidir... 
Rusya’nın İşgalci Ermenistan’a 440 ton silah gönderdiğini biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı V. Putin’i arayarak, işgalci Ermenistan’a gönderilen bu silahların her iki ülke çıkarlarına zarar verdiğini, bundan çok ciddi rahatsızlık duyduğunu bildirdi. Aslında bu Rusya’nın AGİT’in Minsk eş başkanlığı misyonuna çok ciddi zarar vermiştir. Objektif olması gereken bir devlet, işgalci bir devlete silah göndermiştir. Azerbaycan’ın AGİT’in eş başkanlarına artık hiçbir güveni kalmamıştır...
Rusya’dan gönderilen silahların Kazakistan, Türkmenistan ve İran üzerinden Ermenistan’a taşınmasına Azerbaycan olarak çok üzüldük. Gürcistan bu silahların taşınmasına izin vermezken kardeş ülkelerin bu silahların geçmesine izin vermesi düşündürücü ve üzücüdür. Biz Kazakistan, Türkmenistan’ı arkadan vuracak hiçbir adım atmadık, atmayız. Tabii ki kardeş ülkeler Kazakistan ve Türkmenistan’dan açıklama bekliyoruz. Bu durumun bir daha yaşanmamasına dair teminat istiyoruz...”
Ve ekliyor: “Askerî, ekonomik, siyasi her türlü projede Türkiye bizim için birinci derecede önceliklidir."