Meryem Aybike Sinan

 
Azerbaycan Zaferi, Türk dünyasında âdeta bir tsunamiye sebep oldu... Ve bu ani gelişen dalga, bütün Türk dünyasında çok ciddi bir öz güven, kendine dönme, öz değerleri öne çıkarma gibi pek çok etkeni harekete geçirdi. Balkanlardan Kazakistan’a kadar bu heyecanı her alanda görmek mümkün.
Bu güzel hareket, bu anlamlı gelişme, beraberinde birtakım riskleri de barındırmakta. İran, Sayın Cumhurbaşkanımızın okuduğu “Araz” şiirinden hayli rahatsız olduğunu açık açık ifade etti zaten. Ancak korkunun ecele faydası yoktur. O korkulan her neyse yaklaşmaktadır. Bünyesindeki 40 milyon Türk’e koyduğu her türlü yasak, baskı ve zorbalık bu büyük milletin genlerinde var olan millî bilinci yok etmeye yetmedi. Çocuklarına Oğuz, Kağan, Fatih, Bahadır, Aybike, Selcen, Aycan vb. isimler koyarak kimliklerini açık eden soydaşlarımızın her fırsatta dile getirdikleri “Ne Mutlu Türk'üm diyene!” haykırışları, İran Mollalarını uykusundan ediyor ve edecek de!
İran Mollaları, uykusuz geceler içinde kara kara düşünürken öte taraftan kankaları Rusya Federasyonu da koyun saymaya devam ediyor… Rusya Devlet Başkanı W. Putin, her şeyin farkında ve Türk dünyasındaki o büyük dalgaların gelmekte olduğunu biliyor. Türk Cumhuriyetleriyle iyi diyalog kurma görüntüsü verirken öte taraftan Rusya Federasyonu içindeki Özerk Türk Cumhuriyetlerini ise elinden geldiğince sıkmaya, var olan haklarını tek tek gasbetmeye yönelik çalışmaları çaktırmadan hızlandırmış durumda. Aslında Türk Cumhuriyetleri ile iyi ilişkiler içinde olmaya gayret gösterse de eski alışkanlıklar zaman zaman depreşiyor diyebiliriz... 
Önceki gün Kazakistan, Rusya’ya şaşırtan bir nota verdi. Peki sebebi neydi?
Ünlü Rus gazetesi Gazete.Ru ve Kazakistan Egemen gazetesindeki habere göre birkaç gün önce Rusya Federasyonu Devlet Duması Eğitim ve Bilim Komitesi Başkanı Vyacheslav Nikonov, Kanal1 adlı televizyonda yaptığı konuşmada şu saçma ifadeleri kullanmıştı:
“Kazakistan toprakları, Rusya’nın Kazakistan’a büyük bir hediyesidir!”
Gazeteler, Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Marat Syzdykov’un, Rus parlamenterin bu talihsiz açıklamasının ardından, Kazakistan Cumhuriyetinin Rusya Federasyonuna bir nota verdiğini ve “Kazakistan, Rusya tarafının bu tür açıklamaları gereği gibi değerlendirmesini beklemekte ve Rusya Federasyonu devlet adamlarını bu tür açıklamaları önlemek için tedbir almaya çağırmaktadır” şeklinde konuştuğunu yazmış.
Bu, gerçekten sadece Kazakistan’a değil, bütün Türk dünyasına hakarettir! Nitekim Kazakistan Uluslararası Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Senatör Muhtar Kul Muhammed, şu sert ve anlamlı açıklamayı yaparak Kazak tarafının bu husustaki ciddi kızgınlığını ifade etti:
“Rusya bilsin ki Kazakistan toprakları tarih boyunca daima atalarımızın hüküm sürdüğü topraklar olmuştur. Büyük Türk Kağanlığının yanı sıra, Sakalar, Hunlar, Kazak Hanlığı hep bu topraklarda hüküm sürmüşlerdir ve bu devletler bizim atalarımızdır. Bugünkü Kazakistan bu devletlerin meşru ve devamı olan bir ülkedir. Rus Parlamenterin bizim bağımsızlık günü arifesinde yaptığı bu talihsiz açıklama Kazak halkını ve bizleri kızdırmıştır...”
İşte budur!.. Artık Rusya bilsin ki o şaşaalı günler bitmiştir. Karşısında millî devlet olmuş, her anlamda dünyanın ilk 50 devleti arasına girmiş güçlü bir Kazakistan Türk Cumhuriyeti devleti var artık. Kurucu Cumhurbaşkanı Nur Sultan Nazarbayev ülkenin kimliği ile ilgili olarak W. Putin’e; “Biz Hunların, Göktürklerin, Sakaların ve Altın Orda’nın torunlarıyız!” demişti...
Türk Milleti olarak dört bir koldan büyüyoruz, bileniyoruz, uyanıyoruz ve geliyoruz!
Rusya ve İran’a ve hatta Çin’e işte bu yüzden çok dikkat etmek lazım!..