Para

Necmettin Batırel

Amerika Türkiye’ye yaptırım uyguluyor. Dünyadan destek yağıyor. Avrupa ile ilişkiler düzeliyor Çin, Rusya ve İran kapıları açıyor.. Ankara yaşanan krizi müthiş bir fırsata çevirdi. Türk Dışişleri muhteşem bir politika izliyor. Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yepyeni bir dönem başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak önce Alman meslektaşı ile görüştü. İki ülkenin bakanlık heyetleri çalışmalara başlıyor. Bakanlar 21 Eylül’de Berlin’de bir araya gelecek. Aynı tarihte Erdoğan ile Merkel görüşecek.
Pazar günü yayınlanan hemen tüm gazetelerin yorumlarıyla ekonomi sayfalarında Türkiye'de yaşanan kur şokunun ardından olası çıkış yolları ve Almanya’nın buna katkısı ele alınıyor. Hükûmet ortaklarından Sosyal Demokrat Parti'nin lideri Andrea Nahles, Almanya’nın Türkiye'ye mali yardım sağlamayı düşünmesi gerektiğini savunuyor, "NATO ortağımız Türkiye’yi umursamamamız mümkün değil. Türkiye’nin istikrarlı bir ekonomisi olması ve kur türbülanslarının durdurulması bizim de çıkarımız" diyor. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın, Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire ile yaptığı görüşmede ABD'nin Türkiye'ye yönelik uygulamalarına karşı birlikte ve iş birliği içerisinde hareket etme kararı alındı. İki bakan 27 Ağustos’ta Paris'te bir araya gelecek. Bomba haber: Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği anlaşması güncelleniyor. Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yalnızca sanayi ürünlerini içeren Gümrük Birliği, kamu alımları, tarım ve hizmetler sektörünü de içine alacak şekilde genişletiliyor. Kapsamlı anlaşmanın uygulamaya konulmasıyla birlikte ticaret hacmi 150 milyar dolardan 300 milyar dolara tırmanacak...
Türkiye’ye yatırım yağıyor. Katar, Çin, Almanya ve ABD başta olmak üzere değişik ülkelerden son 1,5 ayda Türkiye’de yapılacağı duyurulan yatırımların toplamı 21 milyar doları aştı. Katar’ın 15 milyar dolarlık doğrudan yatırım kararını hayata geçirecek ilk adım atıldı. Türkiye ve Katar merkez bankaları döviz takas anlaşması imzaladı. İlk hamlede Türkiye Katar’dan TL verip 3 milyar dolar alacak. Ticaret Bakanlığı, son dönemdeki kur artışına bağlı olarak yaşanan olumsuz gelişmelerden reel sektörü korumak amacıyla üçüncü nefes kredisini hayata geçiriyor..
KOBİ'lere kamu ve özel bankalardan düşük faizli kredi sağlanacak. TİM ise kaynaklarını Eximbank’ın kullanımına açtı.. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB alacaklarının ertelenmesi, 30 milyar dolarlılık yerlileştirme yapılması, AR-GE desteklerine kur düzenlemesi de var. ABD menşeli iki uluslararası kredi kuruluşu Standard and Poor’s ve Moody’s cuma gecesi Türkiye’nin kredi notunu düşürerek Türkiye’nin ekonomik bir saldırı altında olduğunu net biçimde gösterdi. Bu karar BİST’te hiç dikkate alınmadı, tam tersi düşük hisseler büyük talep gördü, 90 bin direnci aşıldı. TL’deki kayıplar sınırlı kaldı. Ama bankaların yurt dışından aldıkları sendikasyon kredilerinin maliyeti arttı. Şimdi bu geldiğimiz noktaya bakarak, Trump’ı dövelim mi sevelim mi? Siz karar verin! 
NOT: KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN.  BÖYLE NİCE KIYMETLİ GÜNLERE SEVDİKLERİNİZLE BİRLİKTE SAĞLIK VE HUZUR İÇİNDE KAVUŞMANIZI DİLİYORUM...