İMZA

Rahim Er

Eğer; beklenmedik bir zamanda hem de çok sudan bir sebeple araya bir nifak sokulmazsa AK Parti-MHP ilişkileri gayet seviyeli olarak devam etmektedir.
Bu iki parti, 24 Haziran genel seçimlerinde ‘Yenikapı Ruhu’ndan hareketle ve millî beka uğruna  “Cumhur İttifakı” adıyla birlikte hareket ettiler ve her ikisi de kazançlı çıktılar. O ittifak, “Parlamenter Sistem”i terk edip “Cumhurbaşkanlığı Sistemi”ni başlatma adımıydı.
Şimdi sırada, o başlangıcı muhkemleştirme çalışması vardır. Sistemin muhkemleşmesi, mahalli seçimlerin kazanılmasıyla mümkün olacaktır. Bu seçimlerin ana belirleyici unsuru 30 Büyükşehir’dir. Bunların içinde de İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Konya, Antalya, Trabzon, Erzurum, Diyarbakır ve Gaziantep ağır basmaktadır.
İzmir, muhalefetin kalesi olmaya devam edecek gibi görünüyor. Adana, yine MHP diyebilir. Gaziantep, Erzurum, Trabzon, Konya, Bursa AK Parti’nin olacaktır diye düşünüyoruz. Diyarbakır, teröristlerin tasallutundan kurtarılırsa AK Parti kazanabilir. Yoksa seçimin ardından kayyım tayini kaçınılmaz olur.
Ankara için konuşmak erken olabilir.
İstanbul, kader kavşağıdır.
Bir süre önce bu sütunda kaleme alıp dün gece de HABER GLOBAL’de tekrarladığımız görüşümüz şudur:
-İzmir’i almak varken Ankara kaybedilirse bu ağır yara olur. Fakat İstanbul’un kaybı ölümcül yara olur. İstanbul’u kaybeden bir iktidar ayakta kalamaz.
Sn. Devlet Bahçeli, 24 Haziran seçimlerinden önce “Cumhurbaşkanlığı Sistemi, yerine iyice oturana kadar biz, 2025 yılına kadar desteğimize devam edeceğiz” demişti. MHP’nin İstanbul’da aday göstermemesinin sebebi, var olan bu taahhüt ve belirttiğimiz gerçektir. İttifak, bu yüzden zaruri olmaktadır. Seçim mevzuatı, genel seçimlerde ittifaka imkân vermekteyken mahalli seçimlerde böyle bir imkân yoktur. Sanıyoruz her iki parti de bugün anayasa değişikliğinde bunu temin etmemiş olmanın pişmanlığı içindedir.
MHP’nin İstanbul’da aday göstermemesi kat’idir. Buna mukabil AK Parti’nin de Osmaniye’de aday çıkartmaması söz konusu olmakta. Bu durumda MHP’nin masaya yatırılmasını istediği Büyükşehir Belediyesi 28 olur. Kimin nerede kuvvetli olduğu bellidir. Bu da iki değerle ölçülür. Birincisi o Büyükşehir Belediyesinin hâlen hangi partide olduğu ve buna bağlı olarak şu anki keyfiyetin ne olduğu?
Tabii 51 vilayet daha var. İttifakın yalnızca İstanbul artı 29 Büyükşehir, yahut İstanbul ve Osmaniye artı 28 Büyükşehir’de mi yoksa 81 ilde mi olacağı merak mevzuudur.
AK Parti de MHP de lider ağırlıklı iki partidir. Tabanları birbirine çok yakındır. İttifakın sadece Büyükşehirler veya o öncelik ve şekillenmeyle beraber daha gevşek biçimde diğer 51 vilayette olup olmayacağını ve usul ve üslubunu liderler ve parti yönetimleri kararlaştıracaktır.
O, onların meselesi.
Yerli ve millî düşüncenin meselesiyse bu ittifakın behemehâl tahakkuk etmesidir. Yerel diye bu seçim hafife alınamaz. Hafife alınamadığı gibi kimse zaferi cebinde de bilmesin. “Az tamah, çok ziyan getirir!” diye bir deyimimiz vardır. Bunu unutmamalı. Şunu ise hiç unutmamalı:
Emekli, maaşlı, dar gelirli, orta tabaka zor durumdadır. Ay sonu getirilemiyor. Bu yalımların sandığa ulaşmaması mümkün değildir. Diğer taraftan şımarıklar, görgüsüzler, her devrin adamları, kısa zamanda köşeyi dönenler topluma büyük rahatsızlık verdiği gibi diğer yanda da kırgınlar da vardır. Millet, her şeye rağmen, her şeye Tayyip Beyin hatırına katlanmaktadır. Bu sebeple ve büyük bir vicdani mes’uliyetle diyoruz ki Sn. Erdoğan’ın bugüne kadar kendine ivazsız ve garazsız olarak büyük dava uğruna destek vermiş kitleye karşı hata etme şansı yoktur.
İki parti de Büyük Davayı, büyük ufukları, millî bekayı düşünerek aklıselimle hareket edip yarınları tehlikeye atacak her tamah ve hesapsızlıktan uzak durmalıdır.
Büyük Dava mı?
Sevgili Peygamberimizden -aleyhisselam- bugüne kadar devam eden Ehli Sünnet Müslümanlık, dayanışma içindeki ümmet, hür millet, müstakil vatan ve sağlam aile.