Ünal Bolat

“Din ile herhangi bir ilgin oldu mu? Kız arkadaşın senin Müslüman olduğunu biliyor mu?''
 
Yıllar önceydi… T.C. Sydney Başkonsolosluğunda o zamanın Din Hizmetleri Ataşesi tanışıyorduk. Bir gün ziyaretine gitmiştim. İçeriye pejmürde kılıklı bir adam geldi. Din Ataşesi ile görüşmek istediğini söyledi.  Yirmi üç yaşında bir oğlu varmış. Oğlu, Avustralyalı bir kızla evlenmek istediği için, babası olarak bu adam din ataşesine danışmaya gelmiş...  Adamın söylemek istediği düşüncesi şu: “Yabancı bir kızın Müslüman olmadan gelini olmasına razı değil.” Buna göre, eğer kız Müslüman olması için ikna edilirse, ikna etmesini istemeye, kısaca bu derdine çare aramaya gelmiş adam. Din Ataşesi de İslamiyet’e hiç uymayan kılık kıyafetiyle karşısında duran adamı şöyle bir süzdükten sonra sormuş: "Önce sizin İslamiyet hakkında ne bildiğinizi öğrenebilir miyim?"
Tabii ki yeterli bir cevap alamamış Ataşe… Kendisinin bu derece dinden uzak yaşamasına rağmen, niye gelini olacak kızın Müslüman olmasını bu derece ısrarla istiyor? Bu soruya adamın verdiği cevap şöyle oluyor: “Ben memlekette falancanın gelini gayrimüslim diye laf söyletmem!..”
Aslında kızdan önce bu kayınpeder adayının durumu daha önemli olmasına rağmen Din Ataşesi, görevi gereği cevap vermiş: "Bana oğlun ile anlaştığı kızı getirebilir misin?" 
Meğer çocuklar da dışarıdaymış, gençler hemen içeri gelmişler. Din Ataşesi sordu ikisine: "Evlenmek istiyormuşsunuz, aranızdaki problem nedir?"
Babası Anadolulu olan genç cevap verdi: "Babam ve annem evleneceğim bu kız arkadaşımın Müslüman olmasını istiyorlar... Doğrusu ben bunun önemi nedir bilmiyorum."
"Peki kız arkadaşınızla nerede tanıştınız?"
"Biz aynı şirkette çalışıyoruz. Üç yıldır da tanışıyoruz. Şimdi evlenmeye karar verdik."
"Bu zamana kadar din ile herhangi bir ilgin oldu mu? Veya kız arkadaşın senin Müslüman olduğunu biliyor mu?"
"Ben İslamiyet ile ilgimin olacağını şimdiye kadar hiç düşünmedim. Merak da etmedim. Kız arkadaşımın da Müslüman olup olmadığını bildiğini zannetmiyorum. Ama Türk vatandaşı olduğumu biliyor... Yani benim din hakkında herhangi bir bilgim yok. Kimse de bugüne kadar bana bu konuda bir şey söylemedi."
"Peki ailen sana din hakkında hiçbir şey söylemediği hâlde niçin evleneceğin kızın Müslüman olmasında ısrar ediyor?"
"Bizim evde din konusu hiç konuşulmaz. Niye bu kızın Müslüman olmasını istediklerini de bilmiyorum..." DEVAMI YARIN