12.02.2019 07:35
ABD’ye tatbikatlı cevap

ABD’nin askerî müdahale tehditlerini artırdığı Venezuela’da ordu, beş gün sürecek tatbikata başladı

Venezuela ordusu, askeri müdahale tehditlerinin arttığı bir dönemde beş gün sürecek tatbikata başladı. Latin Amerika’da İspanyol yönetimine karşı bağımsızlık hareketine liderlik eden Simon Bolivar’ın Angostura konuşmasının 200. yıl dönümü dolayısıyla yapılan tatbikata Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da katıldı. Miranda eyaletinde bulunan Guaicaipuro Askerî Üssü’ndeki askerî törende, kara ve hava birliklerinin komutanlarının yanı sıra Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez de hazır bulundu. Askerlere seslenen Maduro, Simon Bolivar’ın söz konusu konuşmasında bağımsızlık mücadelesinin temel ilkelerini belirlediğine dikkati çekerek “İşte silahlı kuvvetler burada, 200 yıldır istikbali için savaşan bir vatanın onurunu ve haysiyetini savunan insanlar burada. Donald Trump da dışarı, tehditleri de dışarı” diye konuştu. ABD’nin askerî müdahale tehditlerinin arttığı bir dönemde başlayan ve 15 Şubat’a kadar sürecek tatbikatta, ordunun operasyonel hazırlığı ile muhtemel milis güçleri ile ortak çalışma kapasitelerinin test edilmesi amaçlanıyor. 

TRUMP TEHDİT ETMİŞTİ

Venezuela’da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini “geçici devlet başkanı” ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu (AP) aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükûmetine desteklerini tekrarlamış, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin süreceğini duyurmuştu. ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela’ya asker göndermeyi “seçeneklerden biri” olarak gördüğünü söylemişti. ABD temas hâlinde olduğu Venezuela ordusu mensuplarına Maduro’yu terk etme çağrısı yapmıştı. Ancak ordu, Devlet Başkanı Maduro’nun yanında duracaklarını açıklamıştı.

YORUMLAR