05.01.2022 20:00
Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde yeni dönem: Tarih netleşti

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Ermenistan Özel Temsilcileri arasında gerçekleşecek ilk toplantının 14 Ocak 2022 tarihinde Moskova’da yapılacağını duyurdu.

Türkiye ve Ermenistan ilişkilerinde yeni bir dönemin başlamasına ön ayak olacağı düşünülen ilk toplantı için, tarih ve yer netleşti. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye ve Ermenistan'ın özel temsilcilerinin ilk görüşmesinin 14 Ocak'ta Moskova'da yapılacağını bildirdi.

SERDAR KILIÇ ÖZEL TEMSİLCİ OLARAK ATANMIŞTI
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada "Türkiye ve Ermenistan Özel Temsilcileri arasındaki ilk toplantı 14 Ocak 2022'de Moskova’da yapılacaktır." ifadesi kullanıldı. Türkiye'nin eski Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, 15 Aralık'ta Ermenistan Özel Temsilcisi olarak görevlendirilmişti.

Eski Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç.

Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan da, Ermenistan ve Türkiye arasındaki diyalog süreci kapsamında özel temsilci olarak atanmıştı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: GÖRÜŞMELERDE ÖN ŞART YOK
Katıldığı bir canlı yayında, Türkiye Ermenistan görüşmelerine dair de konuşan Bakan Çavuşoğlu, Görüşmelerde herhangi bir ön şart olmadığını ifade etmişti. Bakan Çavuşoğlu, "Ön şartların gerçekçi olmadığını biliyoruz. Onlar da kabul etmez. Biz onlara desek ki; 1915 olayları iftira, doğru değil ki gerçekten öyle. Bunun soykırım olmadığını biliyorsunuz. Gelirken bakanlık duvarındaki eski bakanlara bir kere daha baktım. 1912-13 yılları arasında Noradunkyan Paşa, Osmanlı'nın Dışişleri Bakanı bir Ermeni vatandaşı. Devletimizin ne kadar kapsayıcı olduğunu gösteren bir tablodur." diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye-Ermenistan toplantısı için tarih verdi Bakan Çavuşoğlu, Türkiye-Ermenistan toplantısı için tarih verdi Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye ve Ermenistan özel temsilcileri arasında gerçekleşecek ilk toplantının henüz tam tarihi belli olmamakla birlikte, ocak ayı içinde olmasını beklediklerini açıkladı.

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten 'Ermenistan ile normalleşme süreci' açıklaması AK Parti Sözcüsü Çelik'ten 'Ermenistan ile normalleşme süreci' açıklaması AK Parti MKYK Toplantısı sonrası AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ermenistan ile normalleşme sürecine değinen Çelik, "Cumhurbaşkanımız büyük bir özveriyle arşivlerin açılmasını, tarihçelerin çalışma yapmasını ve herkesin saygıyla yaklaşmasını söylemiştir. Ermenistan arşivlerin açılma meselesine hiçbir şekilde yaklaşmadı" ifadelerini kullandı

Ermenistan’la ilk toplantı Moskova’da Ermenistan’la ilk toplantı Moskova’da Bakan Çavuşoğlu, “Edindiğimiz izlenime göre ilk toplantı, Ermenistan’ın bu yönde bir arzusu var, Moskova’da gerçekleşecek. İlk toplantının dışında temasların biz doğrudan olmasını arzu ediyoruz” dedi.

YORUMLAR